Dünyadaki ilk sepet antik çağlarda kullanılmıştır.

Dünyanın İlk Kablosuz Ekranı

Dünyanın İlk Kablosuz Ekranı

ilk kablosuz ekran

ilk kablosuz ekran

Dünyanın ilk kablosuz ekranı Fujitsu firması tarafından yapıldı. Yapılmış olan bu ekran 2011 Cebit Fuarı ‘nda sergileniyor.

1 – 5 Mart 2011 tarihleri arasında Almanya ‘da gerçekleşen CeBIT Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı ‘nda dünyanın ilk kablosuz ekranı tanıtılıyor. CeBIT fuarı Türkiye ‘nin de partnerliği ile gerçekleşiyor. Cebit fuarında gerçekleşen bu tanıtım katılımcılardan oldukça ilgi görecektir.

“Fujitsu, 1 – 5 Mart 2011 tarihleri arasında Hannover, Almanya’da gerçekleşen ve Türkiye’nin partner ülke olduğu CeBIT Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı ‘nda dünyanın ilk kablosuz ekranı ‘nı tanıttı.

Gücünü SUPA (Smart Universal Power Access – Akıllı Evrensel Güç Erişimi) teknolojisinden alan ekran, kurumlara pek çok kolaylık ve avantaj sunacak.

Fujitsu, dünyanın en büyük bilişim fuarı olan CeBIT Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı ‘nda dünyanın ilk kablosuz ekran ‘ını tanıttı. 1 – 5 Mart 2011 tarihleri arasında Hannover, Almanya’da gerçekleşen fuarda sergilenen bilgisayar ekranının tasarım çalışmaları halen devam ediyor. Avrupa’nın lider BT altyapıları sağlayıcısı Fujitsu, büyük bir buluş olan SUPA (Smart Universal Power Access – Akıllı Evrensel Güç Erişimi) teknolojili kurumsal kablosuz modellerin üretimine önümüzdeki yıl başlamayı hedefliyor.

Hem elektriği hem sinyali kablosuz alıyor

Fujitsu’nun hem elektriğini, hem de sinyalini kablosuz bir şekilde alabilen “Koy, Çalıştır”  Kablosuz Ekranı kurumlara sayısız avantaj sağlıyor. Kablosuz Ekran rahat taşınabildiği gibi, kablo karmaşasına son vererek daha temiz bir iş ortamı sunuyor. Ayrıca basit veri transferi özelliği sayesinde de kurum maliyetlerini azaltıyor.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü konuyla ilgili olarak CeBIT’te şunları söyledi:

Önümüzdeki yıl kablosuz teknolojiyi LED aydınlatmalı ekranlarımızda kullanarak ilk modelleri piyasaya sunmayı planlıyoruz. Bu Fujitsu’nun 0-Watt PC ve ekranları takip eden bir teknolojik yeniliğidir. İşleyiş sırasında masaüstü görüntüsü ile arasında hiçbir kalite farkı bulunmuyor. Sadece kabloları ekran teknolojisi tarihinden çıkarmış oluyoruz.

CeBIT Fuarı’nda, kablosuz ekranı sergilemek üzere kullanılan, Euskirchen mobilya şirketi tarafından tasarlanan ofis masası Evrensel Tasarım Ödülü 2011’in de sahibi oldu. Tüketicilerin Favorisi kategorisinde yer alan ödül 2 Mart Çarşamba günü 19’uncu salonda, saat 12.00’de verilecek.

Bu ekranın hiç kablosu yok…

Kablosuz güç teknolojisi, Almanya Ekonomik İlişkiler Bakanlığı tarafından desteklenen bir araştırma projesi ve Avrupa’nın en büyük uygulama odaklı araştırma kuruluşu The Fraunhofer Enstitüsü tarafından geliştirildi. Fujitsu tarafından geliştirilen ekranın ise tamamen taşınabilir ve kablosuz olmasının yanı sıra hem güç hem de ekran sinyali için de kablosuz teknoloji kullanıyor olma özelliği bulunuyor. Bu yeni teknoloji “Koy, Çalıştır” bilişimine giden yolda önemli bir basamağı temsil ediyor. “Koy, Çalıştır” bilişim sayesinde ekranların sadece bir masanın üstüne basitçe yerleştirilmesi suretiyle çalıştırılması mümkün olacak.

Kablosuz ekranlar SUPA teknolojisini kullanıyor.

22 inçlik (55.88 cm) kablosuz Fujitsu ekranlarda SUPA (Smart Universal Power Access – Akıllı Evrensel Güç Erişimi) teknolojisi kullanılıyor.
Kablosuz Ekran akıllı güç anteni sayesinde, mutfakta kullanılan endüksiyon ocaklarda veya elektrikli diş fırçası şarj ünitelerinde olduğu gibi son derece güvenli bir kullanım ortamı sunuyor. 10 metrelik bir alan içinde resimleri dizüstü veya masaüstü PC ‘lerden kablosuz USB üzerinden kolayca alabiliyor.

Fujitsu’nun dünyadaki ilk kablosuz ekranları CeBIT 2011 15’inci salon, F 15’te yer alan Fujitsu standında görülebilir.”

Kullandığımız bilgisayar teknolojilerinde, her tarafın kablolar ile sarıldığı ve görsel olarak sıkıntılarının yanında, çeşitli zorluklar yaratan kablo bağlantılarını bu yeni teknolojiler sayesinde aşmış olacağız. Görmek isteyenler CeBIT fuarı ‘nda Fujitsu standını gezmesi yeterlidir.

2 üzerine düşünceler “Dünyanın İlk Kablosuz Ekranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!