Dünyadaki ilk pusula mıknatıs taşı kullanarak 12. yüzyılda Çinli ve Avrupalı denizciler tarafından ayrı ayrı icat edilmiştir.

Dünyanın İlk Ferrari Temalı Parkı

Dünyanın İlk Ferrari Temalı Parkı
Dünyanın İlk Ferrari Temalı Parkı

Dünyanın İlk Ferrari Temalı Parkı

Dünyada her insanın hayali olan İtalyan spor araba üreticisi Ferrari, farklı bir çalışmaya imza attı.

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari ’nin dünyaca ünlü mimarlık firması Benoy tarafından tasarlanan ve tasarımında Ferrari ’nin model yelpazesinden ilham alınan özel temalı parkı, Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Luca di Montezemolo’nun katılımıyla hizmete açıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri ’nin başkenti Abu Dabi ’de kurulan ve dünyanın ilk Ferrari temalı parkı unvanını da alan Ferrari World Abu Dabi’nin açılışında konuşan Montezemolo, “ Bu rüyanın, Ferrari dünyasına ithaf edilen bu eşsiz tema parkının gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür etmek istiyorum.” açıklamasını yaptı.

Ferrari markasının ve spor otomobillerinin temsil ettiği tutku, mükemmellik ve performansı simgeleyen ve global nitelikte çekim alanı olarak konumlandırılan dünyanın ilk Ferrari temalı parkı açıldı. Ferrari World Abu Dabi ’nin açılışına katılan Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Luca di Montezemolo, “Bundan henüz 4 yıl önce bir proje, bir fikir, hatta belki de çok iddialı bir fikir halinde olan bu park, şimdi harikulade bir gerçeği simgelemektedir. Ferrari’de görev yapan herkes, bu projenin gerçekleşmesi için son iki yıldır durup dinlenmeden çalışan kişilere minnettardır. Bu rüyanın, Ferrari dünyasına ithaf edilen bu eşsiz tema parkının gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür etmek istiyorum.” açıklamasını yaptı.

Dünyanın en önemli mimarlık firmalarından Benoy tarafından tasarlanan, Ferrari GT ’nin gövdesinin klasik çift kıvrımlı profilinden ilham alınarak yükselen Ferrari World Abu Dabi, 200 bin metrekarelik çatısının altında 20 ’den fazla farklı atraksiyon sunuyor olmasıyla dikkat çekiyor. Dünyanın en yaratıcı ve eğlenceli lunapark unsurlarını da barındıran Ferrari World Abu Dabi, İtalya’ya özgü özellikleriyle de farklılaşıyor. Dünyanın en büyük Ferrari logosunu üstünde taşıyan bu sıra dışı tavanının altında kurulan Ferrari World Abu Dabi, 100 bin metrekarelik halka açık kapalı alana sahip.

Ferrari World Abu Dabi Eğlence Unsurlarından Bazıları:

Formula Rossa – Saatte 240 km’lik hızlara çıkan dünyanın en hızlı roller coaster ’ı

Speed of Magic (Sihrin Hızı) – Daha önce hiçbir Ferrari’nin gitmediği, doğal ve olağanüstü yerlerden oluşan, sürekli değişen gerçek üstü bir ortamda seyahat eden bir gencin maceralarını takip eden 4 boyutlu fantezi bir yolculuk.

Made in Maranello (Maranello’da üretilmiştir) – Maranello’daki ünlü Ferrari fabrikasının duvarlarının ardında gerçekleşen ve misafirlere dünyanın en rağbet gören otomobilinin karışık yapım sürecini izlettiren sanal bir gezi.

V12 – 12 silindirli motorun kalbine doğru giden ve su kanalında yapılan heyecan verici bir gezi.

G-Force (G-Kuvveti) – Doğrudan Ferrari Enzo ’dan esinlenen bir koltukta, heyecan arayanları kırmızı tavanın içinden 62 metrelik yüksekliğe çıkarıp tekrar yere geri indirerek bir Ferrari’nin gerçek G-kuvvetini deneyimlemelerine olanak veren, heyecan dolu bir (Yukarı-aşağı) kule binişi.

Viaggio in Italia – (İtalya’daki Viaggio) Bir Ferrari modelinin peşinden, İtalya ’nın şehirlerinin, o şehirlerin belli başlı anıtlarının, dağlarının ve kıyılarının görülmesini sağlayan sanal ve havadan yapılan bir gezi.

Fiorano GT Challenge – Sıkı virajlardan kıvrılıp dolanarak giden ve bitiş çizgisine doğru depar atan Ferrari F430 Spider ’larla yapılan eşsiz bir roller coaster düellosu.

Bell’Italia – (Güzel İtalya) Muhteşem manzaralı Portofino ve Amalfi Sahilinden Monza yarış pistine, Roma ’daki Kolezyumdan Venedik’e ve Ferrari ’nin vatanı ve merkezi olan Maranello ’ya kadar İtalya’nın en ünlü yerlerinin minyatür bir rekreasyonu.

Junior Training Camp – (Çocuk Eğitim Kampı) Çocukların susuz otomobil yıkayabilecekleri, özel ‘ustalar’ hâline gelecekleri, şeref tribününe çıkacakları, uzaktan kumandalı otomobilleri yönetecekleri, kendi minyatür Ferrari’lerinin pazarlamasını yapacakları ve yumuşak, misafir dostu bir köpükten yapılan Formula 1 yarış otomobiliyle oynayacakları interaktif bir oyun alanı.

Kaynak: Hürriyetoto

Açılan bu parkta, Ferrari araçları ile geçici olsa da turlayıp, deneyim sahibi olabilirsiniz. Belki de ilerleyen yıllarda Türkiye ‘de de böyle bir park açılır.. Tabi bu araçları kullanıp kaza yapmadığınız takdirde, rüyayı kabus olmadan yaşayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!