Dünyadaki ilk su kemeri milattan önce 703 yılında Asur Kralı Sennacherib tarafından Ninova 'ya su getirilmesi amacı ile emredip ilk defa bir su kemeri yapılması talimatı vermesiyle yapılmıştır.

Dünyanın İlk Esnek ve Organik Mikro İşlemcisi

Dünyanın İlk Esnek ve Organik Mikro İşlemcisi

Dünyanın İlk Esnek ve Organik Mikroişlemcisi

Dünyanın İlk Esnek ve Organik Mikroişlemcisi

Mikroişlemciler teknolojinin gelişmesi ile farklı yapılarda üretiliyor. Her geçen gün yeni bir teknoloji ile farklı işlemciler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de dünyada ilk esnek ve organik olan mikroişlemci..

Bu hafta düzenlenen Uluslararası Katı Durum Devreler Konferansı’nda Avrupalı araştırmacılar dünyanın organik yarıiletkenlerle üretilmiş ilk mikroişlemci ‘sini tanıttı.

Her ne kadar bu mikroişlemci ‘nin işlemci gücü 1970’lerin silikon modeline eşdeğer olsa da, bu tasarımın en önemli avantajı bükülebilir olması. Bu, daha ucuz esnek ekranlara veya giyim, inşaat, yemek veya tıbbi amaçlı sensörlere kapı açabilir.

Bilim adamları şu ana kadar organik mikroişlemci geliştirmekte zorlanıyordu, çünkü tüm organik tranzistörlerin tutarlı bir çalışma eşiğine sahip olması sağlanamıyordu. Organik yongayı geliştiren Belçikalı araştırma ekibi yarı iletken içindeki elektrik alanını kontrol etmek için ek bir kapı inşa etti ve böylelikle kazara meydana gelen anahtarlamaları engelledi.Geliştirilen bu organik yonga 4000 tranzistörden oluşuyor. Bu, milyonlarca tranzistör içeren günümüzün silikon yongalarınınkinin yanında oldukça küçük bir rakam.

Bazı bilim insanları organik yongalar ‘ın hiçbir zaman silikonların sahip olduğu rakamı yakalamayacağını düşünüyor. Organik yongaların kullanım alanına bir çift pantolon örnek gösterilebilir. Pantolona yerleştirilecek bir organik yonganın akıllı telefonlarla doğrudan haberleşmesi sağlanabilir. Kurulan iletişim sayesinde kişi pantolonu giymeye gerek duymadan sadece kendi vücut ölçülerini girerek pantolonun kendisine uyup uymayacağını anlayabilir.

Kaynak: PopSci

Organik teknolojinin de gelişmesi ile ilginç icat ve buluşlar ‘ın hayatımıza girmesi an meselesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!