İlk para Lidyalılar zamanında bulunmuştur.

Dünyanın İlk Bilgisayarı

Dünyanın İlk Bilgisayarı

ilk bilgisayar

ilk bilgisayar

Dünyanın ilk bilgisayarı 70 yaşında..

Dünyadaki ilk bilgisayar Eniac (Electrical Numerical Integrator And Computer) 1945 yılında ABD ‘de bilimadamları tarafından icat edilmiştir.

Dünyanın ilk bilgisayarı 70 yaşına girdi, Berlin’li mucid Konrad Zuse tarafından 1941’de ilk defa geliştirilen bilgisayarın 64 kelimelik hafıza kapasitesi bulunuyordu.

Tam 70 yıl önce 12 Mayıs 1941’de Almanya’nın Berlin şehrinde ilk bilgisayar çalışmaya başladı. Dünyanın ilk bilgisayarını Alman mucid, uçak fabrikasında çalışan inşaat mühendisi Konrad Zuse geliştirdi. Z3 adını verdiği bilgisayar üç çeşit bilgi-işlem yapabiliyordu ve 64 kelimelik bir hafızaya sahipti.

Konrad Zuse tarafından geliştirilen bilgisayarın büyüklüğü bir oturma odası vitrini kadardı ve ağırlığı bir tondu. ilk bilgisayar Z3 üç saniye içinde çarpma, bölme ve karekökü hesapları yapabiliyordu. 1995’te ölen Zuse, bilgisayarı hesap yapmaktan üşenecek kadar tembel olduğu için geliştirdiğini söylemişti.

Z3’ün orijinali savaş sırasında 21 Aralık 1943’te bir bombardımanda tahrip oldu. Daha sonra benzerleri geliştirilerek yapıldı. Konrad Zuse’nin oğlu Horst Zuse, babasının 100. doğum günü dolayısıyla ilk bilgisayarın orijinaline tam benzeyen bir kopisini yeniden yaptı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!