Dünyadaki yazılan ilk kitap Kuzeybatı Çin ‘de bulunmuş ve M.S. 868 yılında yazılmıştır. Adı “Diamond Sutra” olan bu kitap, Diamond ingilizcede elmas anlamına gelmektedir. Sutra anlamı ise dini bilgi ve vaaz anlamı taşımaktadır.

Dünyadaki İlk Yerleşim Merkezi

Dünyadaki İlk Yerleşim Merkezi

ilk yerleşim merkezi

ilk yerleşim merkezi

Şanlıurfa’nın, dünyanın ilk yerleşim yeri olarak kabul edildiği, bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı belirtildi. Hz. Adem ile Hz. Havva’nın ilk ayak bastığı yerlerin de Şanlıurfa olduğu ileri sürüldü.

Şanlıurfa Valiliği ile Gazi Üniversitesi Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Uluslararası Türk ve Dünya Kültüründe Şanlıurfa Sempozyumu başladı.

Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma Şanlıurfa Valisi Vekili Bahri Tiryaki, Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, Gazi Üniversitesi Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Feriha Akpınarlı, Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Orhan Aslan ile yurt dışından konunun uzmanı bilim adamları ve kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.

Sempozyumda konuşan Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Orhan Aslan, Şanlıurfa’nın bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını, Hz. İbrahim’den Hz. Adem ile Hz. Havva’nın ilk ayak bastığı yerlerin Şanlıurfa olduğunu ve bu nedenle Şanlıurfa’nın kültürel açıdan ve dini açıdan çok büyük bir önem arz ettiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından öğretim üyeleri tarafından katılımcılara kısa bir Geleneksel El Sanatları Araştırma ve Geliştirme Eğitim Merkezi’nde hazırlanan serginin sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Gösteri ardından, Bilim ve Danışma Kurulu tarafından katılımcılara Türk ve Dünya Kültüründe Şanlıurfa sempozyumu gerçekleştirildi.

Sempozyumda açılış konuşması yapan Vali Vekili Bahri Tiryaki, bölgenin her açıdan bir kültür, değer ve inançlar kompozisyonu sunan benzersiz bir coğrafya olduğunu ifade etti. Tiryaki, şöyle dedi: “Ürettiği değerler ve medeniyetler hasebiyle, dünyada kültür ve medeniyet merkezi olarak tarihteki yerini almıştır. 11 bin 500 yıllık geçmişi ile tarihi yeniden yazdıran Göbeklitepe Kalıntıları, kendine özgü mimarisiyle Harran Evleri, her metrekaresi 5 bin adet taştan oluşan Haleplibahçe Mozaikleri ile sanatın zirvesine çıkan Şanlıurfa; bölgesine hep ışık saçmış, omuz vermiştir.”

Şanlıurfa’nın yıllarca medeniyetlere ev sahipliği yaptığını kaydeden Vali Vekili Tiryaki, Şanlıurfa’nın tekrar hak ettiği yere çıkacağını vurgulayarak, “Sahip olduğumuz bütün bu potansiyeller, değerler; tarihte bizi nasıl bölgenin bilim, sanat, kültür ve medeniyet şehri yaptıysa bugünde Şanlıurfa bu yüksek potansiyeli dönüştürmeye, tarihteki önemli yerini tekrar almaya aday bir şehirdir. Ve bu potansiyeli dönüştürme ve gelişim yolunda emin adımlarla yürümeye başlamıştır. Son yıllarda yapılan off shore yarışları, motor sporları, sempozyumlar, sergiler ulusal ve uluslararası birçok etkinlik bu emin adımların birer yansımasıdır.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Feriha Akpınarlı ise Şanlıurfa’nın Dünyanın ilk yerleşim yeri olarak kabul edildiğinin altını çizerek, “Şanlıurfa ili Kültür ve medeniyetin dünyaya yayıldığı bölge olarak kabul edilmektedir. Arkeolojik bulgulara göre, 11 bin yıl önce Neolitik Çağ insanları tarafından kurulmuş olan bir şehirdir. Bu çağda yaşayanlar avcı ve göçebe yaşamdan ilk mimari eserleri meydana getirerek yerleşik düzene geçtikleri ilk köyleri kurarak, tarım yaparak üretimi canlandırmışlardır. Böylece mimarlık ve tarım tarihi yönünden en eski şehirlerdendir.” ifadelerine yer verdi.

İki gün sürecek oturumlarda birçok üniversite, kurum ve kuruluşlardan katılan konuşmacılar tarafından 24 sözlü bildiri sunulacak. Ayrıca, el sanatlarının çeşitli dallarında 16 sanatçının eserlerinden oluşan sergi düzenlenecek. Sempozyumun üçüncü günü katılımcılara Şanlıurfa’nın önemli merkezleri tanıtılacak.

Kaynak: (CİHAN), Zaman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!