Dünyadaki ilk balon tarih öncesi devirlerde hayvan derilerinin hava ile şişirilmesi durumunda suya batmadığı fark edilerek yüzme amaçlı kullanılmaya başlanması ile ortaya çıkmıştır.

Dünyadaki İlk Tüp Bebek 33 Yaşında


ilk tüp bebek

ilk tüp bebek

Dünyadaki ilk tüp bebek Louise Brown yakında 33 yaşına basacak. 18 aylık bir oğlu olan Brown’un tüp bebek yöntemiyle doğan kardeşi Natalie Brown’da bu yöntemle doğan 40’ıncı kişi.

Dünyadaki İlk Tüp Bebek 33 Yaşında

Londra üreme tedavilerinde çığır açan tüp bebek yönteminin ilk ürünü Louise Brown’ın doğumuyla dünyanın her yerinden milyonlarca kısır çifte tüp bebek veya deneme tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmanın kapılarını açılmıştı. Dünyadaki ilk tüp bebek olan Louise Brown yarın 30 yaşına basıyor.

Louise Joy Brown, 25 Temmuz 1978’de İngiltere’de dünyaya geldiğinde 2,61 kilo ağırlındaydı. Ebeveynleri Lesley ve John Brown dokuz yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalışsada Lesley Brown’ın kısır olması nedeniyle başarılı olamamışlardı. Cambridge Üniversitesi’nde fizyolog Robert Edwards ve jinekolog Patrick Steptoe’nun araştırmasını duymaları çift için dönüm noktası oldu ve doğurganlık tedavisi için iki bilim adamıyla anlaşma imzaladılar.

Dünyadaki İlk Tüp Bebek

Çiftin yumurta ve spermlerinden laboratuvar ortamında döllenmiş embriyon üreten araştırmacılar sonra bunu Lesley Brown’ın dölyatağına yerleştirdi. Çift, Leslie adını verdikleri kızlarına nasıl doğduğunu dört yaşındayken, video ile anlatmaya çalıştı.

Leslie “Bunu bence okuldaki çocukların durumumu bilme ihtimaline karşı yaptılar, çocuklar bazen çok zalim olabiliyor. Bir test tüpüne nasıl sığdın gibi sorular sorabiliyorlardı” diyor. Brown, 30’uncu yaşgünü için büyük planlar yapmıyor ve “Bunu herhangi bir doğum günüm olarak görüyorum. Arkadaşlarımla dışarı çıkabilirim veya ailemle yemek yiyebilirim” diyor. İngiltere’nin güneybatısındaki Bristol’da kocası Wesley Mullinder ve 18 aylık oğlu Cameron ile birlikte sakin bir hayat süren Brown, bir gemicilik şirketinde yönetici.

Tüm diğer çocuklar kadar nomal bir çocukluk geçirdiğini söyleyen Brown’ın kendinden dört yaş küçük kız kardeşi Natalie de dünyada tüp bebek yöntemiyle doğan kırkıncı kişi.

Natalie Brown 1999’da doğal yollardan dünyaya getirdiği çocuğu ile dünyada anne olan ilk tüp bebek oldu. Louise Brown’ın oğlu Cameron da 2006’da doğal yollarla doğdu. ilk tüp bebek olması konusundaki utangaçlığına rağmen Brown, doğumuna yardım eden Robert Edwards’la yakın bağlantıyı koparmadı. Brown, düğününe de gelen Edwards’ı büyükbabası gibi görüyor. Edwards’ın meslektaşı Steptoe 1988’de hayatını kaybetti. Edwards ve Brown en son, yöntemin 30. yıl kutlamasına bir araya geldi. Seremoninin gerçekleştiği Bourn Hall Kliniği, Edward ve Steptoe tarafından kurulmuştu.

tüp bebek yöntemiyle 30 yılda üç milyondan fazla çocuk doğdu. Türkiye’de de her yıl yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulaması yapılıyor, bunların yüzde 15’i olumlu sonuçlanıyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!