Dünyadaki ilk yolcu uçağı kazası 14 Aralık 1920 tarihinde Londra ‘nı kuzeyinde bulunan Golders Green civarında, öğle saatlerinde “Handley Pages Continental Services” isimli şirketin uçağı ile meydana gelmiştir.

Dünyadaki İlk Kez Bir File Yapılan Diş Tedavisi

Dünyadaki İlk Kez Bir File Yapılan Diş Tedavisi
Dünyadaki İlk Kez Bir File Yapılan Diş Tedavisi

Dünyadaki İlk Kez Bir File Yapılan Diş Tedavisi

Dünyada ilk kez bir fil diş tedavisi yapılarak iyileştirildi. Artık filler de diş doktoruna gidiyor.

Dünyada ilk kez 5 yıldır dişi ağrıyan bir file diş tedavisi gerçekleştirildi. BBC ’nin haberine göre, Hindistan’ın kerala eyaletinde dişi çatlayan 27 yaşındaki Devidasan adlı filin dişine dolgu yapılarak, filin beş yıllık ağrıları dindirildi.

Türünün ilk tedavisi olan işlem çerçevesinde Devidasan’ın 50 santim boyunda ve 4 santim enindeki dişinde bulunan büyük çatlağa özel bir reçine ile dolgu yapıldı.

Yaklaşık iki buçuk saat süren dolgu tedavisi sırasında file herhangi bir anestezi uygulanmadı. Doktorlar buna rağmen Devidasan ’ın hiçbir sorun çıkarmadığını ve tedaviden sonra çok daha mutlu göründüğünü bildirdi.

Ekibin başında bulunan doktor CV Pradeep, Devidasan’a acı veren diş çatlağını teşhis ettikten sonra, insanlardaki dolgu işlemine benzer bir tedaviye karar verdiklerini söyledi.

Tedavinin yapılmaması halinde çatlakta toplanacak pisliklerin ölümcül enfeksiyona yol açabileceğini bildiren Pradeep, dünyada ilk kez gerçekleştirilen fil dolgusunun Devidasan’ın en az birkaç yıl ağrılardan koruyacağını kaydetti.

Kaynak: Milliyet

Günümüzde fildişi birçok kullanım alanı ile ziynet eşyası yapımından, piyano tuşlarına kadar değerlendirilmektedir. Artık bu dişler bakım altında diyerek yorumları sizlere bırakıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!