Dünyadaki ilk pil 1800 yılında İtalya’daki Pavia Üniversitesi’nde doğa bilimleri profesörü Alessandra Volta tarafından icat edilmiştir.

Dünyadaki İlk Kapalı Çarşı

Dünyadaki İlk Kapalı Çarşı

ilk kapalıçarşı

ilk kapalıçarşı

Dünyadaki ilk kapalı çarşı  Batman şehrinin Hasankeyf ilçesinde bulunmaktadır. Bir süre önce keşfedilen bu bölge, kayalardan oluşmaktadır. Kamuoyu bu konuda fazla bilgiye sahip olmadığından bölge fazla ilgi çekmiyor.

ILISU Baraj göleti altında kalacak Batman’ın antik kenti Hasankeyf’te dünyanın ilk kapalı çarşısının bulunduğu ancak, kamuoyu tarafından bilinmediği belirtildi.

Batman Turizm ve Tanıtım Derneği (Bat-Der) Başkanı Mehmet Emin Bulut, “Kayalardan oluşan yeraltı çarşısında bölüm bölüm dükkanların içerisindeki raflara hayran kalmamak mümkün değil. Ancak, bu çarşı maalesef kamuoyu tarafından bilinmiyor” dedi.

Enerji ve sulama amaçlı yapılan Ilısu Barajı göl suları altında kalacak olan Batman’a 30 kilometre uzaklıktaki tarihi Hasankeyf İlçesi’ne her yıl binlerce tatilci ve turist tarafından ziyaret ediliyor. Hasankeyf’te kazı yapan arkeologlar tarafından ortaya çıkarılan dünyanın ilk kapalı çarşısının pek gündeme getirilmemediği belirtildi. Bat-Der Başkanı Mehmet Emin Bulut, birçok doçent ve profesörün dünyanın ilk kapalı çarşısının Hasankeyf’te olduğunu bilmesine rağmen, bunun kimse tarafından ciddi anlamda kamuoyuna anlatılmadığını söyledi.

Hasankeyf’in eşsiz doğası ve mimari yapısı bakımdan tarihe ve kültüre ışık tuttuğunu anlatan Bulut, şöyle dedi:

Yeni kazılardan sonra 15 bin yıllık geçmişi olduğu kanıtlanan antik kent Hasankeyf’te aynı zamanda dünyanın ilk kapalı çarşısı yer alıyor. Bunu birçok doçent ve profesör biliyor. Ama kimse bunu yeterli derecede halka anlatmadı. Dünyanın ilk kapalı çarşısının Hasankeyf’te olduğu geçen yıllarda yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıktı. Dünyanın ilk kapalı çarşısı olan kale altı mağaraları, taş oyma ve yığma taş sanatıyla en mükemmel şekilde dizayn edilmiştir. Yekpare taşlar mükemmel ötesi bir mimari çalışmayla oyulup işlenmiştir. Bölüm bölüm dükkanların içerisindeki raflara hayran kalmamak elde değil. Orta çağın en ihtişamlı ticaret merkezi olan Hasankeyf kapalı çarşısı, 1’inci yüzyıldan günümüze uzanan kalıntıları hala insanları cezbediyor. Bu güzelliklerin sular altında kalacak olması çok kötü bir şey.

Günümüzde kapalı çarşı olarak bilinen en iyi yapı, İstanbul ilinde bulunan 1461 yılında temeli yapılan 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkanı barındıran kapalı çarşıdır.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!