Dünyadaki ilk protez uygulamasına milattan önce 5. Yüzyılda Heredot ‘un kitaplarında bahsedilmiştir ve bu takma uzuvlar el yerine takılan kanca veya kedi, köpek ayağından ibarettir.

Dünyadaki İlk At Bayramı

Dünyadaki İlk At Bayramı

ilk at bayramı

ilk at bayramı

Dünyadaki ilk at bayramı Türkmenistan ‘da 1992 yılından beri Nisan ayının son pazar günü kutlanmaktadır.

Türkmenistan’da ‘At Bayramı‘ etkinlikleri kapsamında düzenlen kutlama törenleri renkli görüntülere sahne oldu. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un da hazır bulunduğu kutlama etkinliklerine, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov da katıldı.

Başkent Aşkabat’a 30 kilometre mesafedeki Ahal vilayeti’nde bulunan Uluslararası Atçılık Spor Kompleks’inde düzenlenen kutlamalara, devlet erkanının yanı sıra, yabancı misyon şefleri, yurtdışından gelen davetliler, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

At Bayramı için bu ülkeye at binmeye giden genç jokeyimiz İlker Soyad, Türkmen Bakan’ın emriyle son anda atından indirildi. İyi atlarına kendi jokeylerini bindiren Türkmenler, başarısız ve sorunlu atları içinse misafir jokeyleri deklare ettiler. Böylesi bir festivale gölge düşüren bu olayların nedeni ise hala tartışma konusu…

Türkmenistan’da 1992 yılından bu yana Nisan ayının son pazar günü At Bayramı olarak kutlanıyor. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile birlikte Uluslararası Atçılık Kompleksi’ne gelen Berdimuhamedov, burada düzenlenen etkinliklere iştirak etti.

Berdimuhamedov ile Minnihanov, Türkmen Ahal-Teke atlarını konu alan resim sergisini gezdi. Daha sonra tören alanında halk oyunlarını izleyen liderler , hipodromdaki etkinliklere katıldı. Berdimuhamedov, Tatar mevkidaşı Minnihanov’a bir Türkmen Ahal-Teke atı hediye etti. Ayrıca, Türkmen lider kendisine hediye edilen Türkmen atıyla bir süre gezdi.

Daha sonra etkinlikler, atların güzellik yarışmasıyla devam etti. Törende, en güzel at, en iyi at heykeli, en iyi yazı, en iyi at resmi ve en iyi süsleme dallarında yarışmaların sonuçları açıklandı. Yerli ve yabancı jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında Hanbürgüt adlı Ahal Teke atı ‘en güzel at’ olarak seçildi. Atın sahibine BMW X5 model lüks araba ve kupa hediye edildi.

Düzenlenen at yarışları, halktan ve yabancı misafirlerden yoğun ilgi gördü. Toplam 7 yarışın düzenlendiği Aşkabat Devlet Hipodromu’nda, her yarışa 12 ila 14 at katıldı. Bütün yarışlarda birinci olan atın jokeyine araba hediye edildi.

Öte yandan, ülke genelinde At Bayramı dolaysıyla çeşitli etkinlikleri düzenleniyor. Bu yıl At Bayramı kutlamaları, geçen yıllara nazaran birkaç gün öncesinden başladı.

Ahal-Teke atlarına olan sevgisiyle bilinen Berdimuhamedov, etkinlikte at üstünde ustalığını gösterdi.

Kaynak : Zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!