Dünyadaki ilk konserve besin 1795 yılında Nicolas Appert tarafından Paris şehrinde hayata geçmiştir.

Dünyadaki İlk Arapça Graffiti Yarışması

Dünyadaki İlk Arapça Graffiti Yarışması

ilk arapça graffiti

ilk arapça graffiti

Dünyada ilk arapça graffiti yarışması 2009 yılında MEB koordinasyonu ile Türkiye ‘de yapılmıştır.

MİLLÎ Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Akademi Lisan Derneği, Ensar Vakfı ve Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen İmam Hatip Liseleri 3. Uluslararası Arapça Yarışmasında heyecan sürüyor.

25 Arap ülkesinden 350 milyona yakın bir nüfusun konuştuğu, Kur’ân-ı Kerim’in dili olması dolayısıyla bütün İslâm dünyası için büyük bir öneme sahip olan Arapçayı daha etkin kullanan, kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen gençlerin yetiştirilmesine öncülük etmek amacıyla düzenlenen yarışmalara ilgi büyük. Türkiye’den 462 okulun katıldığı yarışmalara bu sene Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya, Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan ve Bulgaristan’dan gelen öğrenciler de heyecana ortak oldular.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA ARAPÇA GRAFFİTİ

Arapça proje kapsamında Türkiye’de ilk defa Arapça graffiti yarışmaları da düzenleniyor. 1940’lı yıllarda Almanya’yı Doğu ve Batı olarak ikiye bölen Berlin Duvarının iki yanının protest gruplarca yazı ve sloganlarla bezenmesiyle başlayan, daha sonra ülkeleri ve kıt′aları aşarak şehir duvarlarından metro duvarlarına kadar dünyanın her tarafını saran graffiti sanatı ilk kez bu yarışmayla tuale üzerine işleniyor. Farklı yorumlarla Arapçayı gündeme getirmeyi amaçlayan bu yarışmada tual üzerine graffiti teknikleri kullanılarak bu dilin güzelliği ön plana çıkarılmış, Arapça konusunda farkındalık oluşturmak hedefleniyor. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de gençlerin ilgi alanına giren graffitinin tuval üzerine çalışılmasıyla ortaya çıkacak eserler, ödül töreninin yapılacağı Haliç Kongre ve Kültür Merkezinde sergilenecek.

Kaynak: Yeniasya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!