Dünyadaki ilk üniversiteler arası spor yarışması 3 Mart 1864 tarihinde İngiltere 'de bulunan Oxford ve Cambridge üniversiteleri arasında yapılmıştır.

Dünyada Bilgisayardan İnsana Bulaşan İlk Virüs

Dünyada İlk Defa Bilgisayardan İnsana Virüs Bulaştı

bilgisayardan insana geçen virüs

bilgisayardan insana geçen virüs

Bilgisayar dünyasının sinir bozan ve tüm sistemi alt üst eden virüs ve trojanleri her bilgisayar kullanıcısı bilir.Virüs ‘ler kimi zaman CD ‘lerden kimi zaman flash belleklerden bilgisayarlara bulaşır. Bu sefer virüs sanırım yolunu şaşırdı ve bir insana bilgisayar virüsü bulaştı. Bakın olay BBC haberine göre şu şekilde gelişiyor;

Sistem Mühendisliği Okulu’ndan Dr. Mark Gasson daha önce sol eline yerleştirilen bilgisayar yongasının virüs kaptığı, böylece Gasson’ın dünyadaki ilk bilgisayar virüsü bulaşan kişi olduğu bildirildi. Yoksa Cyborg’ların ilk adımları mı atılıyor?

Reading Üniversitesi’nden Dr. Mark Gasson, eline virüslü bir elektronik çip yerleştirdikten sonra kendisine bilgisayar virüsü bulaştığını savunuyor. Gasson, çipin temasa geçtiği diğer elektronik sistemleri kendisine dönüştürebilen bir virüs ile programlandığını söylüyor.

Geçen yıl Dr Gasson’un sol eline Üniversite binasında ve cep telefonunda kendisini tanıması için yonga yerleştirilmişti. Ancak bir şekilde radyo dalgalarıyla çalışan yongaya virüs bulaştı ve yonganın davranışındaki değişiklik nedeniyle iletişim kurduğu sistemler bozuldu.

Dünyada ilk defa gerçekleşen olayın yalan haber olmadığını bildiren doktor, bu teknolojiyle insan vücuduna aktarılan bir maddeyle iletişim kurulabileceği, depolanabileceği ve var olan bilginin değiştirilebileceğini bildirdi.

Virüslü sistemlerle temasa geçen diğer bütün çiplere virüs bulaşacağını ve gelecekte kalp pili gibi gelişmiş tıbbi cihazların siber saldırılara karşı savunmasız hale gelmesinin kuvvetli bir muhtemel olduğunu belirten Gasson’daki çip hayvanları takip için kullanılan kimlik çiplerinin işlenmiş bir versiyonu.

Gasson için güvenlik kapılarını ve cep telefonunu otomatik olarak açması için programlanmış olan bir çip.

Bunun üzerine araştırma yapan Gasson’un ulaştığı sonuçlar prensipte, gelecekte insanlara yapılan bunun gibi implantlara (kalp pili, kulak implantları gibi karmaşık tıbbi cihazlara) virüs bulaşabileceğini ortaya koyuyor.

Gasson BBC ‘ye yaptığı açıklamada, “Bu tip teknoloji riskleri de beraberinde getiriyor” derken, Almanya’daki Enformasyon Etiği Steinbeis-Transfer-Enstitüsü’nden Profesör Rafael Capurro, “Biri sizin implantınıza online erişim sağlayabilirse, bu çok ciddi bir durumdur. Ahlaki açıdan bakarsak, implantların takibi hem pozitif hem de negatif sonuçlar doğurabilir. Takip sadece tıbbi bakım amaçlı da olabilir, ama biri size zarar vermek isterse, burada bir sorun çıkabilir” diyor.

Tıbbi amaçlarla elektronik birtakım cihazlar nakledilen hastaların durumları ameliyat sonrasında bu cihazlar sayesinde takip edilebiliyor.

Gasson’a göre gelecekte bu izleme olanağı yaygın olarak tıbbi olmayan amaçlar için kullanılacak.

Gasson, “Eğer birinin hafızasını ya da IQ’sunu artırmanın bir yolu ortaya çıkarsa, insanlar bunu kötü amaçlarla kullanmayı da seçeceklerdir” dedi.

Reading Üniversitesi uzmanlarının, geleceğe yönelik deneyler amacıyla elektronikle bedeni birleştirmeleri ilk kez gerçekleşmiyor.

2008 ‘deki bir başka projede uzmanlar karar almak için bir farenin beyin hücrelerini kullanan bir robot yapmışlardı.

Robot, laboratuvardaki nesnelere çarpmadan kendisini yönlendirebilmek için hücrelerden gelen elektrik sinyallerini yorumladı.

Araştırmacılar bu çalışmaların nihayet epilepsi, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara tedavi geliştirebilmelerine yardımcı olacağını düşünüyor.

Kaynak: BBC

Bu haberle birlikte, artık yavaş yavaş teknoloji gelişiyor ve vücudumuza çeşitli amaçlar ile çipler yerleştirecek konuma geliyoruz. Hal böyle olunca bilgisayar virüsleri ile de vücudumuzda da savaşmak zorunda kalacağız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!