Dünyadaki ilk görev yapan savaş uçağı Türkler ve İtalyanlar arasında yapılan savaşta, Tropoli ‘deki İtalyan hava kuvvetleri komutanlarından binbaşı Piazza tarafından, 23 Ekim 1911 günü Türk birlikleri üzerinde yaptığı keşif uçuşuyla tarihte yer almıştır.

Tüp Bebek Tedavisi

tüp bebek

tüp bebek

Tüp bebek yöntemi Lesley ve John Brown çiftinin Cambridge Üniversitesi’nde Robert Edwards ve jinekolog Patrick Steptoe’nun araştırmasını duyarak ortaya çıkmıştır. Doktorlarla yaptıkları bir anlaşma sonucunda yumurta ve spermlerinden laboratuvar ortamında döllenmiş embriyon üreten doktorlar, bunu Brown ‘un döl yatağına yerleştirmeyi başarması ile başarı ile gerçekleşmiştir.

Günümüzde oldukça yaygın hale gelen bu yöntem, çocuk sahibi olmak isteyen insanların tüp bebek yöntemine başvurarak istedikleri çocuk özlemine kavuşmaları sağlanıyor. Prof. Dr. Cem FIÇICIOĞLU, Türkiye’de tüp bebek yöntemini başarı ile gerçekleştiren önemli isimler arasında yer almaktadır.

Tüp bebek yöntemi, kısaca laboratuvar ortamında döllenmeyi sağlamak, ardından embriyo adı verilen bu döllenmiş yumurtaları anne adayının rahmine yerleştirmek suretiyle yapılan tıp yöntemidir. Bu sayede kısırlık sorunu yaşayan çiftler, bu tedavi yöntemi ile çocuk sahibi olabilmektedirler.

Tüp bebek tedavisi ayrıca kısırlık sorunu yaşayan, sperm sayısı az veya hiç bulunmayan erkeklerin tedavisinde mikroenjeksiyon adı verilen teknikle son yıllarda bir devrim niteliği taşımaktadır. Son yıllarda yapılan tüp bebek tedavilerinin büyük oranda başarı ile gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.

Tüp bebek yöntemi ayrıca bazı faydalar sağlamaktadır. Normal bir gebelik sürecinde gerçekleşebilecek bir takım riskler bulunmaktadır. Bu riskler tüp bebek yöntemi ile karşılaşılma riski yüzde sıfır oranına inmektedir. Tüp bebek embriyosunda yapılan testler sayesinde hastalık ihtimali de ortadan kalkmaktadır. Normal gebelik sürecinde gebeliğin 4. haftasında tespit edilebilen bu hastalıklar, tüp bebek yönteminde laboratuvar ortamında tespit edilip, anne rahmine yerleştirilmeden kontrol imkanı sağlamaktadır.

Prof. Dr. Cem FIÇICIOĞLU, 2005 yılından itibaren günümüzde İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde akademik kariyerini sürdürmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Prof. Dr. Cem FIÇICIOĞLU tüp bebek yöntemi ile çiftlere çocuk sahibi olmaları konusunda yardımcı olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!