Dünyadaki ilk beyzbol takımı Ulusal Profesyonel Beyzbol Oyuncuları Birliği ismi ile 1871 yılında ABD 'de kurulmuştur.

İlk Koronavirüs Vakası

koronavirüs
ilk koronavirüs vakası

İlk koronavirüs vakası 1 Aralık 2019 tarihinde Çin Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan (Wuhan) şehrinde görülmüştür.

İlk koronavirüs vakası ile birlikte virüsün çok hızlı yayılma eğilimi izlenmiştir. Hasta sayısındaki artış ve hastalığa ilaçların, aşıların cevap vermemesi üzerine yeni bir virüs teşhisi ortaya konmuştur.

Kısa sürede tüm dünya üzerine yayılan virüs, dünya üzerinde insanların yaşamını olumsuz yönde etkilemiştir.

İlk Koronavirüs Vakası Nasıl Yayıldı?

Virüsün yayılma eğiliminde insandan insana hava yolu veya tutunduğu yüzeylerden bulaşmaktadır. Solunum yolları ile bulaşan bu hastalık, hemen hemen tüm dünya ülkelerinde görülmüştür.

Ölümlü vakaların fazla olması sebebi ile bir çok ülke sokağa çıkma yasakları ile birlikte, maske takma zorunluluğu, bazı yaşantıya dair düzenlemeler getirilerek çeşitli önlemler alınmıştır.

Hızlı yayılan bu koronavirüs, insanların birbiri ile temas ettiği kişileri bulmak yöntemi olan filyasyon ile virüsün bulaşma ihtimalinin olduğu insanlar araştırılmıştır. Görülen vakalarda bu yöntem ile virüsün katlanarak yayılmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Filyasyon yöntemi ile ilgili açıklayıcı bir video aşağıda yer almaktadır.

Filyasyon Yöntemi Nedir?

3-4 ay içerisinde virüs mutasyon geçirerek birkaç farklı tip olarak insanların sağlığına tehdit oluşturmuştur. Covid-19 adı verilen yeni tip koronavirüs için aşı ve ilaç çalışmaları devam etmektedir.

2020 yılının Mayıs başlangıcında bir çok ülkedeki bilim insanları aşı ve ilaç konusunda bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Tıp alanında geliştirilen bir aşı veya ilaç henüz bulunamamıştır. Ancak çeşitli tedavi yöntemleri ile ölüm sayılarında azalma ve iyileşme sayılarında artış sağlanabilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından virüsün tanımı aşağıdaki şekilde yapılmıştır;

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. 

Dünya sağlık örgütü virüsle ilgili aşağıdaki bilgilere yer vermiştir;

NASIL YAYILIR?COVID-19’a neden olan virüs, genellikle enfekte kişi öksürdüğü, hapşırdığı veya nefes verdiği zaman oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar çok ağır olduğundan havada asılı kalamaz ve hemen yere ya da yüzeylere düşer.COVID-19 ile enfekte birinin yakınındayken virüsü solursanız veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunduktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız enfekte olabilirsiniz.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Koronavirüs Ne Kadar İnsanı Etkiledi?

Dünya çapında Mayıs 2020 verilerine göre 3 milyondan fazla insan ve resmi verilere göre 218 bini aşkın insanın ölümüne sebep olmuştur. Dünya sağlık örgütü tarafından “pandemi” ilan edilmiştir.

16 Mayıs 2020 verilerine göre googleda yer alan dünya üzerindeki vaka yoğunluğu verilmiştir.

Koronavirüs Verileri
koronavirüs

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı ‘mız tarafından güncel koronavirüs vaka sayıları Sağlık Bakanlığı sitesinde açılan sayfada her gün güncel olarak bilgilendirme yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!