Dünyanın ilk gelir vergisi 1451 yılında Floransa ‘da Catastro ismi ile Lorenzo Medici tarafından toplanmaya başlanmıştır.

Dünyadaki İlk Elektrikli Süpürge

İlk Elektrikli Süpürge

ilk elektrikli süpürge

ilk elektrikli süpürge

Dünyadaki ilk elektrikli süpürge 1906 senesinde Robert Bimm tarafından icat edilmiştir.

Elektrikli süpürgenin tanımını yapacak olursak, ortamdaki katı ve sıvı olan maddeleri vakumlayıp uzaklaştırmaya yarayan, çoğunlukla ev aleti olarak bilinen üründür. 1906 senesinde Robert Bimm tarafından uzun araştırmalar sonucu üretilen Birum adıyla Fransa’da yapılan ilk elektrikli süpürge sadece yoz çekmeye yarıyordu.

Elektrikli olan bu ürün pompa yardımı ile çalışan el süpürgesiydi. Tozu vakumlayıp süpürgenin topladığı yere o zaman ki durumda kova, boru, poşet gibi şeyler takılabiliyordu.  Günümüzde ev işlerini kolaylaştırmak için uzun uğraşlar sonucu elektrik süpürgeleri kısa zamanda geliştirildi.

Eski elektrik süpürgeleri bir rafa kaldırılarak yerine elektrik ile çalışan motorlu ve fandan oluşmuş elektrikli süpürgeler geldi. Şimdiki süpürgeler üç çeşide ayrılmıştır. Bunlar, eğik biçimli çeşitli aletler için oluşturulmuş yatık hazneli, kayaklı ve tekerlekli türler için yapılmış yatak silindirlidir. Bunların içinden en özel olanı çivilenmiş halılar için yapılan emer-döğer toz poşetli süpürgelerdir.

Toz torbalı ya da muhafızlı, küçük, özellikle arabaların iç kısmı için yapılmış olan kullanışlı çeşitlerinden biridir. Ayrıca halı kullanılmayan evler içinde yapılan süpürgeler çeşitli bir biçimde emersüpürgeler adında yer almaktadır.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Elektrikli Süpürge

  1. Fahri Korutürk

    Evdeki elektrik süpürgesi iyice eskidi ve tozları yakalamak yerine kendisi toz bırakıyor. Bunun tamiri mümkün mü? içini temizlesek bile yine aynı çok ses yapıyor ayrıca. Yoksa yeni bir elektrikli süpürge mi almam gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!