Dünyadaki ilk printer yani diğer anlamıyla ilk yazıcı Chester Carlson tarafından 1938 yılında elektrofotografi ya da daha çok bilinen adıyla Xerox denilen bir kuru baskılama tekniği icat edilmesi ile kullanılmaya başlanmıştır.

Dünyanın İlk Tüp Bebeği

Dünyanın İlk Tüp Bebeği  – Dünyadaki İlk Tüp Bebek

Dünyanın İlk Tüp Bebeği  - Dünyadaki İlk Tüp Bebek

Dünyanın İlk Tüp Bebeği - Dünyadaki İlk Tüp Bebek

Dünyadaki ilk tüp bebek Louise Brown 25 Temmuz 1978 ‘de doğmuştur. Louise Brown laboratuvar ortamında döllenmiş ilk tüp bebektir. Brown; İngiltere’nin Bristol şehrinde bir postanede çalışıyor.

Louise Joy Brown, 25 Temmuz 1978’de İngiltere’de dünyaya geldiğinde 2,61 kilo ağırlındaydı. Ebeveynleri Lesley ve John Brown dokuz yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalışsada Lesley Brown’ın kısır olması nedeniyle başarılı olamamışlardı. Cambridge Üniversitesi’nde fizyolog Robert Edwards ve jinekolog Patrick Steptoe’nun araştırmasını duymaları çift için dönüm noktası oldu ve doğurganlık tedavisi tüp bebek için iki bilim adamıyla anlaşma imzaladılar. Çiftin yumurta ve spermlerinden laboratuvar ortamında döllenmiş embriyon üreten araştırmacılar sonra bunu Lesley Brown’ın dölyatağına yerleştirdi. Çift, Leslie adını verdikleri kızlarına nasıl doğduğunu dört yaşındayken, video ile anlatmaya çalıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!