Dünyada aya ilk ayak basan insan Neil Armstrong 1969 yılında tarihe geçmiştir.

Dünyanın İlk Sinema Gösterisi

Dünyanın İlk Sinema Gösterisi

Dünyanın İlk Sinema Gösterisi

Dünyanın İlk Sinema Gösterisi

Dünyadaki ilk başarılı gerçekleşen sinema gösterisi 1895′ te Auguste ve Louis Lumiere adli Fransiz kardesler tarafından sinematografla gerçeklestirildi.

Fransız kardeşlerin geliştirdiği sinematograf görüntüleri bir selüloyit şeridine kaydediyor, hem kamera, hem de gösterici aygıt işlevi görüyordu. “Görüş algısının sürmesi” ya da “ağtabakası izlenimi” denen olgu ilk olarak 1824’te, İngiliz hekim P. M. Roget tarafindan açiklandi. Roget; birbirine yakın ardışık konumlarını gösteren resimlerin hızla gözün önünden geçirilmesi sırasında, gözün bunları hareket eden tek bir nesne gibi gördüğünü belirledi. Bunun ardından görüntülerin art arda sıralanması ile hareket ediyormuş gibi görüntülennmesi kanısı açığa çıktı. İlerleyen 10 yil içinde, bilim adamlari bu bulguyu kullanarak çeşitli çalışmalar yaptılar ve makineler ürettiler. Söz konusu makinelerin çogu, garip yenilikler veya oyuncaklar oldu.

Slayt projektörlerinde kullanılan aydınlatma sistemlerinin ve fotografçılığın gelişmesiyle birlikte, sinema teknolojisinin ilerlemesine önemli katkıda bulunmuştur.

Bir düşünce üzerine “Dünyanın İlk Sinema Gösterisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!