Dünyadaki ilk nescafe, sekiz yıl süren uzun araştırmalar sonucunda ilk kez 1938 yılında İsviçre ‘nin Vevey şehrinde Nestle tesislerinde hazırlanmıştır.

Dünyanın İlk Kağıt Parası

Dünyanın İlk Kağıt Parası – Kağıt Paranın İcadı

Dünyanın İlk Kağıt Parası

Dünyada ilk kağıt para Çin’ de 910 yılında bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Marco Polo bundan 300 yıl sonra ükeye yaptığı ziyarette Kubilay Han’ ın kağıt para bastığını notlarına eklemiştir. Ancak daha sonraları Çin’in ekonomisi bozulmaya başladı ve ardından kağıt paralar enflasyon yüzünden 15. yy da yasaklandı..

1271- 1295 yılları arasında Venedikli tüccar Marco Polo ilk defa Avrupa’dan İpek Yolu’nu izleyerek Çin’e kadar ulaştı. Moğol kağanı Kubilay Han’ın huzuruna çıktı. Venedik’e geri döndüğünde kendisinden yolculuklarının öyküsünü anlatmasını ve beraberinde getirdiği yenilikleri görmek isterler. Marco Polo’yu Hâkim huzuruna çıkarırlar. Sorgulamada, getirdiği kâğıt parayı çantasından çıkartarak yenilik olarak gösterir ve anlatır: “Büyük Han, para yerine bu kâğıdı harcatıyor, Kubilay İmparatorluğunun içinde kendi bastığı kâğıt paranın kullanımını zorunlu kılıyor. Ülkedeki bütün zenginlikler, değerli taşlar, inciler, altın ve gümüş kağıt para ile satın alınabilir.

Para basma yetkisi sadece ve sadece Büyük Handa olduğu için, neredeyse dünyanın tümüne sahiptir. Ve aynı zamanda bu para yollarda yanlarında taşımak için başka her şeyden daha hafiftir. Ve size hiç hatasız anlatıyorum ki, bu tacirler yıl boyu defalarca dört yüz bin Bizans altını değerinde mal getirirler ve Büyük Efendi her yıl bunlardan satın alır ve tüm bunları işittiğiniz gibi, kendisine pek aza, hatta hiçe mal olan kâğıt paralarla ödetir.

Mesela bu kâğıt 5 kilo gümüş değerindedir diyerek gösterir. Hâkim hırsla yerinden kalkar, ver bakayım şunu der alır ve cebinden kibriti çıkararak yakar. Sonra nerede bu 5 kilo gümüş göster bakalım diye Marco Polo’ya  sorar. Sinirlenen Marco Polo’da hâkime; “gümüşün nereye gittiğini bilemiyorum ama şimdiye kadar 5 kilo gümüş’ü bu kadar çabuk yok edebilen tek aptalın kim olduğunu biliyorum

cevabını verir. Bu cevabı için bir müddet hapis yatar.

 

Kaynak: blog Milliyet

2 üzerine düşünceler “Dünyanın İlk Kağıt Parası

  1. serpaco

    Kitabım için sitenizden faydalanma izni istiyorum. İzin verirseniz site adınız kaynakça bölümünde belirtilecektir. İletişim bölümünüz cevap vermiyor. İzinsiz bilginizi kullanıp günah mı işleyelim yani.Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!