Dünyadaki ilk jet savaş uçakları arasındaki çatışma, 8 Kasım 1950 tarihinde Kuzey Kore ‘de yapılmıştır.

Dünyanın İlk Hava Birliği

Dünyanın İlk Hava Birliği

ilk hava birliği

ilk hava birliği

Dünyadaki ilk hava birliği 1 Temmuz 1907 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından kurulmuştur.

Dünyanın ilk hava birliği, Aeronatik isimli Amerikan donanması içinde, Charles de Forest Chandler komutasında oluşturulmuştur. Bir subay, bir teknisyen ve bir er şeklinde kurulmuş ekipler ile kurulan bu birlik, saatte 36 mil yol alabilen bir uçağın yapılması amacı ile, ilk uçak üreticileri olan Wright Kardeşler ile anlaşma imzalamışlardır. Üretilecek olan uçakta istenen özellikler arasında en az 1 saat havada kalabilmesi istenmiştir.

1908 yılında Ağustos ayı içerisinde deneme uçuşu yapılmak üzere üretilen uçak Fort Myer ‘e getirilmiştir. Aradan yaklaşık 1 ay sonra uçak yere çakılmıştır. Bu olay ardından 2. Uçak üretimi gerçekleşmiş, 2 Ağustos 1909 tarihinde ABD donanmasına teslim edilmiştir.

Dünyadaki ilk askeri uçak özelliğini taşıyan bu uçak, Collage Park ‘a getirtilmiştir. Üretilen bu uçakla uçan ilk subay, Frederic E. Humpreys ‘dir. Asteğmen Humpreys, yaklaşık 3 dakikalık uçuşu Collage Park ‘da gerçekleştirmiştir.

Amerikan Kuvvetleri bu girişimlerine karşın, 1. Dünya Savaşı başladığında sadece altı adet uçağa sahipti.

Dünyada etkin hava gücü oluşturan ilk ulus Fransızlardır. 1910 yılında toplam 34 askeri pilot ve 32 adet uçağa sahip olan Fransızlar, aynı zamanda 20 adet de pilot eğitmekteydi. Aradan 1 sene sonra toplam 100 adet uçağa sahip olan Fransız Ordusu, 1912 yılında 234 adet uçak ve 300 pilotluk bir güce sahipti. Bu şekilde ilk hava birliği oluşturulmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!