Dünyadaki ilk sınıflı servis ayrımı yaparak kalite ayrımı yapan havayolu şirketi “Imperials Airways” 1927 yılı Ekim ayında bu uygulamaya geçmiştir.

Dünyanın İlk Haritası

Dünyanın İlk Haritası

Dünyanın İlk Haritası

Dünyanın İlk Haritası

Dünyanın ilk haritası Piri Reis tarafından 1513’te çizilmiştir.

Piri Reisin Çiziği bu harita Avrupa  ve Afrika’nın batı kıyılarını ve Güney Amerika’nın doğu kıyılarını gösterir. Aralarında Kristof Kolomb’a ait bir haritanın da bulunduğu yirmi kaynağı bütünleştirerek hazırlanmış olan bu harita ayrıca; 16. yüzyıl Avrupa ve Müslüman  denizcilerinin coğrafya bilgilerini içeren değerli bir tarihi belgedir.

Piri Reis 1528’de Amerika’yı gösteren ikinci bir harita yapmıştır.

5 üzerine düşünceler “Dünyanın İlk Haritası

 1. realist

  dünyada ilk haritayı piri reis çizmemiştir. internette bir sürü türk sitesinde piri reis yazılıyor.aramadan araştırmadan sırf türk olsun diye böyle düpedüz yalan şeyleri yazmak yaymak bilimsel açıdan çok adi bir davranıştır. yani sırf türk olsun diye dünyadaki bilimsel gerçekleri ters yüz ederek ancak ve ancak çocuklarımıza yanlış bilgi vermiş oluruz. dünyada hiç bir geçerliliği olmayan bir öğreti eğitim öğretim olamaz. olsa olsa üçkağıtçılık olur

 2. admin Yazının Yazarı

  Sayın realist,

  Tüm tarih kitaplarında bu şekilde geçmektedir. İlköğretim, ortaöğretim kurumları ders kitaplarında da bu bilgi yer almaktadır.

  Yazıdaki yanlış olarak iddaa ettiğiniz bilgiyi, kaynak göstererek bize gönderin inceleyelim ve gerekli düzenlemeleri yapalım.

  ilginiz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!