Dünyadaki ilk saç boyası Fransız kimyager Eugéne Schueller tarafından 1909 yılında Pariste icat edilmiştir.

Dünyanın İlk Çikolata İle Çalışan Yarış Arabası

Dünyanın İlk Çikolata İle Çalışan Arabası

Dünyanın İlk Çikolata İle Çalışan Arabası

Dünyanın İlk Çikolata İle Çalışan Yarış Arabası

Dünyadaki ilk çikolata ile çalışan yarış arabası Warwick Üniversitesi ekibi tarafından 2009 yılında tamamlanmış olup, İngilterede icat edilmiştir.

Direksiyonu havuçtan ve karoseri patatesten yapılmış olan bu ilk Formula 3 arabası, saatte 200 kilometre yol alabilme özelliğine sahiptir.

Warwick Üniversitesi ekibi tamamen yenilebilir malzemelerden bir F3 aracı üretmek amacıyla başladığı çalışmada üretilen F3 aracı, yarış standartlarıyla eşdeğer. Ancak bir fark var ; sıradan F3 arabaları biodizel kullanmıyor fakat bu araç çikolata artığı ve bitkisel yağdan yakıt üretmek için tasarlanmış biodizel bir motora sahip.

Ekip elemanlarından Kerry Kirwan, “Direksiyon havuçlar ve diğer kök bitkilerden, yarışçının koltuğu keten lif ve soya fasulyesinden üretildi. Yağlayıcı maddeler bitkisel yağdan oluşuyor ve çikolata ile bitkisel yağdan yakıt üretmek üzere tasarlanan biodizel bir motor bulunuyor” demiştir.

biodizel motorlu araba – çikolata ile çalışan araba – çikolata yakıtlı araba – Dünyanın İlk Çikolata İle Çalışan Yarış Arabası – F3 aracı

2 üzerine düşünceler “Dünyanın İlk Çikolata İle Çalışan Yarış Arabası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!