Dünyada hamiline yazılarak kullanılan ilk çek, 22 Nisan 1659 ‘da Londra ‘da Nicholas Vanacker’a ödenmiştir.

Dünyanın İlk Biyonik Adamı

Dünyanın İlk Biyonik Adamı

ilk biyonik adam

ilk biyonik adam

Dünyadaki ilk biyonik adam Shadow Robot şirketinde robotik bilimi uzmanı Rich Walker ve Matthew Godden tarafından İngiltere’de icat edilmiştir.

Dünyanın ilk biyonik adamı ‘The Incredible Bionic Man’, 20 Ekim günü Smithsonian Channel belgesel kanalında yayımlanan programla tanıtıldı.

Dünyadaki ilk biyonik adam, birçok ülkeden gelen yapay organların birleştirilmesinden meydana getirilmiştir. Tamamı yapay olan bu biyonik adam, görüntü itibari ile bir insana benziyor.

İki bilim insanı, LiveScience sitesine yaptıkları açıklamada, “Altı hafta boyunca topladığımız göz, kas, organ gibi yapay parçaları toplayarak biyonik adama çevirdik… Bir kişiye eksik olan parçalarını eklemek gibiydi… İnsan değil ancak protez parçalara sahip bir insan” dedi.

Bu biyonik adamı oluşturmak tabi ki o kadar kolay olmamıştır. Yaklaşık olarak bir biyonik adam yapma maliyeti bir milyon dolar gibi maliyet ile gerçekleşmiştir.

Bu robotun modeli İsviçre’de Zürih Üniversitesi sosyal psikologlarından Bertolt Meyer tarafından hazırlanmıştır. Meyer yetenekli bir biyonik uzman olarak bilinir.

Touch Bionics şirketinin geliştirdiği i-LIMB protez elini kullanan biyonik adam, oldukça iyi tutma ve kavrama yeteneğine sahip olsa da, bazen içecekleri dökebiliyor.

Robotun ayak bilekleri ve ayakları Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Media Lab’de görevli biyo-mühendis Hugh Herr tarafından geliştirildi.

Protez bacakları desteklemesi için, biyonik adam için ‘Rex’ adı verilen bir dış iskelet inşa edildi. Yeni Zelanda’daki REX bionics şirketi tarafından geliştirilen dış iskelet, biyonik adamın düzgün yürümesini sağlıyor.

Pankreasından akciğerlerine kadar yapay organları bulunan biyonik adam, insanlardaki gibi işleyen bir kan dolaşımına sahip.

ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan SynCardia Systems tarafından üretilen yapay kalp, kalp nakli bekleyen insanların 6 ay ile 12 ay ömrünü uzatmak için bugüne kadar 100’den fazla hastaya nakledildi.

Dolaşım sistemi ise University College London medikal araştırmacısı Alex Seifalian tarafından geliştirildi. Seifalian, atar damarları ve damarları, her türlü şekilde sentetik organ üretilmesini sağlayan polimerlerden üretti.

Walker, biyonik adamı çalıştıran programın, biyonik adam hakkındaki tek sorun olduğunu belirtti. Walker, esprili bir şekilde, “13 yaşındaki şımarık bir Ukraynalı çocuğu temsil ediyor” dedi.

İnsan beynini taklit eden bir beyne sahip olan biyonik adam, ABD’nin Second Sight şirketi tarafından geliştirilen retina protezi sayesinde görüyor.

Biyonik adamın suratı ise mucitlerinden Meyer’ın taklidi. Meyer, ilk gördüğü zaman biyonik taklidinin ‘tuhaf geldiğini’ belirtti.

Bilim insanları, biyonik adam sayesinde insan vücudunun ne ölçüde genişleyebileceğini ve yaşam uzatan eklentilerin neler olabileceğini görmek istiyor.

Walker, “Hayatın korunması ve kalitesi hem teknik hem de ekonomik bir sorun olmaya başladı” ifadesini kullandı.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!