Dünyadaki ilk barometre Evangelista Torricelli tarafından 1644 yılında yaptığı çeşitli deneyler sonucu icat edildi.

Dünyanın İlk Atom Bombası

Dünyanın İlk Atom Bombası – Dünyadaki İlk Atom Bombası – Atom Bombasının İcadı

Dünyanın İlk Atom Bombası, Atom Bombasının İcadı

Dünyanın İlk Atom Bombası, Dünyadaki İlk Atom Bombası, Atom Bombasının İcadı

Dünyanın ilk atom bombasını ABD yapmıştır. ABD, dünyanın ilk atom bombasini 16 Temmuz 1945’te New Jersey eyaletindeki Alamogordo hava üssünde patlatti. Bu patlamada inanilmaz derecede kuvvetli bir ışık 16 km uzaklardaki daglari bile aydınlatmıştır. Dünyadaki ilk atom bombası patlamasında, ateşten bir top 12,000 metreye kadar yükselmiştir.

Atom Bombası‘nın fiziksel olarak icadı 1911 yılında gerçekleşmesine rağmen, gücü ve etkileri 1930’lu yılların sonuna kadar anlaşılamadı.
Ikinci Dünya Savasi’nda, savas amaciyla kullanilan ilk atom bombasi, 6 Agustos 1945’te Japonya’da Hirosima sehrine atıldı. Patlamada 66,000 kisi öldü, 69,000 kişi de yaralandı. Üç gün sonra Nagasaki’ye atılan atom bombası ise 37,000 kisiyi öldürdü, 40,000 kisiyi yaraladi.

Atom bombasi patlatılınca, bir sarsma dalgasi meydana gelir ve bu dalganin hizi ses hizindan yüksektir. Atom bombasi, bu sarsma dalgasinin etkisini artirmak için yerden yüksekte patlatilir. Bu dalga yere çarptiktan sonra yeniden yukari dogru sıçrar. böylece asagı doğru inip çıkan yeni sarsma dalgalarının olusmasına yol açar.ayrıca bombanin patladigi yerdeki hava isinir; büyük bir hizla genisleyerek bir bosluk meydana getirir. Bu boslugu doldurmak için hücum eden soguk hava, siddetli bir kasirgaya yol açar. Böylece atom bombasi, iki yönden yakici, yikici bir kuvvetle binalari devirir, canlilari öldürür.

4 üzerine düşünceler “Dünyanın İlk Atom Bombası

  1. Zeynep

    Aslında daha fazla bilgi verseniz öğrenciler için daha hayırlı olur çünkü ben de bir öğrenciyim ve derslerimin iyi olmasını isterim saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!