Dünyadaki ilk balta 250 bin yıl öncesinde, modern insanın ataları tarafından Afrika, Asya ve Avrupa ‘da taşlara şekil vermek sureti ile balta yapılıyordu.

Dünyanın İlk 1 Nisan Şakası

Dünyanın İlk 1 Nisan Şakası

ilk 1 nisan şakası

ilk 1 nisan şakası

Dünyanın ilk 1 Nisan Şaka Günü ne zaman olduğu bilinmemektedir ancak 16. yy. ‘dan beri devam ettiği düşünülmektedir.

Bir Nisan dünyaca bilinen ve kutlanan bir gündür. İngilizce konuşulan kültürlerde “April Fool’s Day” (budalalar günü) olarak bilinir. Fransızca ‘da “Poisson D’avril” (nisan balığı), İtalyanca olarak da “Pesce d’aprile” (nisan balığı) şeklinde isimlendirilmiştir. Türkçe olarak ise “bir nisan” şeklinde isimlendirilmiştir.

Bir Nisan ‘ın başlangıcı ile ilgili çeşitli teoriler mevcuttur. Bunlardan biri; 1564 yılında Fransa ‘da yapılmış olan takvim reformu ardından yeni yılın mart ayı sonundan 1 Ocak ‘a taşınması durumunda dahi yeni yıl kutlamalarını eski takvime göre yapan insanlara karşı şakalar ile oluştuğudur. Bu insanlar kutlamaları gülmek eğlenmek için yaptıklarını söylemişlerdir. Farklı bir teori ise; Nisan ayı başlangıcında akarsularda çok fazla sayıda yeni yumurtadan çıkmış balık bulunurdu ve bunları basit bir olta ve iğne ile oldukça kolay şekilde yakalayabiliyorlardı. Bu balıklara Nisan Balıkları deniyordu. Bu balıkların bolluğunu temsilen çeşitli şakalar yapılarak günümüze geldiği de öne sürülmektedir.

Her iki teori farklı da olsa ve ilk defa nasıl ortaya çıktığı bilinmese dahi, hem fikir olunacak tek şey; bahar aylarının gelişinin kutlanması, doğanın canlanmaya başlamasını kutlama olarak tabir edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!