Dünyadaki ilk fıçı M.S 1. yüzyılda Alpler civarındaki şarap üreticileri tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Dünyadaki İlk Zırh

Dünyadaki İlk Zırh

ilk zırh

ilk zırh

Dünyadaki ilk zırh M.Ö. 2000 yıllarında Mezopotamya ‘da yapılmıştır. Yapılan ilk zırh bronz pullar kullanılarak yapılmıştır.

Bronz pullarla yapılan ilk zırh ardından, Doğu ‘da kullanılmaya başlandı. İlerleyen zamanlarda Japonya ‘da samuray savaşçıları kullanmaya başladı. Batıda ise Yunanlar, bu zırhları geliştirme yolları aramış ve bacak ve göğüs bölgesini koruyucu nitelikte plakalar geliştirerek kullanmaya başlamışlardır. Romalı generallerin de bu zırhları kullandığı bilinmektedir. Kullanılan ilk zırh ‘lar, Romalı askerler ise, çeşitli bantları giysileri üzerine takarak savunma yapıyorlardı. Deri giysileri üzerinde yatay şeritler halinde sıralanan, demir plakalar, bronz tutturucular ile bağlanıyordu. Başlıklarda da yanakları koruyan demir veya bronz muhafazalar içermekteydi.

İngiliz Kralı 1606 yılında giymiş olduğu gömleklerde metal halkalar takıyordu. 13. yy. ‘da zırhlar daha da geliştirilerek, vücutta çeşitli yerleri koruyan parçalar eklenmiştir. 15. yy. ‘da zırhlar tüm vücudu koruyacak hale gelmiştir. Ancak zamanla bu zırhlar, ağır oldukları gerekçesi ile kullanılmamıştır. Bu zırhların ağırlıkları yaklaşık 30 kg. idi ve kurşun geçirmezdi. Ağır oldukları sebebiyle sadece göğsü ve sırtı koruyan zırhlar kullanılmaya devam etti.

Günümüze kadar gelen zırhların yapımında malzemeler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda hafif özellikte, kurşun geçirmez fiberglas, naylon veya plastik maddeler kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek dirençli kullanılan lifler ile birçok tabaka halinde üst üste bindirilerek oluşturulmaktadır. Dünyadaki ilk zırh kullanımından itibaren günümüze kadar bu gelişim evrelerinden geçen zırhlar, günümüzde daha çok makine gücü ön plana çıktığından, eskisi gibi savaşlarda değil artık daha farklı amaçlarda da kullanılıyor. Aynı şekilde çeşitli araçlar da gelişen teknoloji ile çeşitli kurşun geçirmez zırhlar ile savunmaları artırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!