Şampuanın icadı Eski mısırlıların saçlarını yıkamak için kullandığı sitrik asit ilk şampuan olarak adı geçer.

Dünyadaki İlk Zaman Ölçümü

Dünyadaki İlk Zaman Ölçümü

Dünyadaki İlk Zaman Ölçümü adına yapılan ilk adım 3000 yıl kadar önce Mısırlı gökbilimciler tarafından geliştirilen sistem ile atılmıştır. Bu sistemi güneşin gökyüzündeki düzenli hareketlerinden yararlanarak geliştirmişlerdir.

Mısırlıların “gölge saati” bir güneş kadranından ibarettir. güneş ışığı ile oluşan gölge konumu ile zaman belirlenirdi. Yapılmış olan diğer ilkel düzenekler, bir mumun yanışına veya suyun küçük bir delikten akışı ile oluşturulan düzeneklerden ibaretti.

İlk mekanik saatler ise; bir kadran ve çevresinde bir kolun dönmesini sağlayan metal çubuk ile düzenlenmiş ve salınımından yararlanma ilkesi esaslarına göre çalışan, daha sonraki yıllarda ileri ve geri hareketler yapan sarkaçlar kullanılmıştır. Esapman adındaki düzenek, kolları ilerleten dişli çarklara iletilmesini bu ileri geri hareket eden sarkaç sağlıyordu.

ilk mekanik saat ise 1849 ‘da Paris’te üretilmiştir.

Zaman Ölçümü yapıldığından bu yana oldukça uzun süre geçmiştir. Ancak zaman ölçümleri günümüzde teknoloji ile daha da net sonuçlar vermektedir.

Günümüz teknolojisinde ve bilimin teknoloji ile gelişmesi sonucu astronomi de oldukça ilerledi. Zaman günümüzün önemli bir faktörü olmuştur.

Tarihte Kullanılan İlk Saat

İlk Saat MÖ 4000’lerde Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Mısırlılar, Güneş’in her gün belirli bir düzende doğup battığını keşfetmişti. Bundan yararlanarak güneş saatini icat etmeyi başardılar.

Dünyadaki İlk Zaman Ölçümü

Güneş saati adı verilen ve Yunanların gronom ismi ile kullandığı ilk saat kullanımı, bir kazığın yere doksan derecelik bir açı ile dikilmesinden ibaretti.

Yere dikilmiş olan bu kazık, güneş hareketleri ile gölge konumunun değişmesi konusunda yapılan gözlemler ile bir zaman olgusu gelişmiştir. Bu ölçüm tekniği ile insanlar zaman içerisinde günlük hayatlarını planlamaya başlamıştır.

Kullanılan diğer bir saat tipi ise Mısır toplumunun kullandığı su saatidir. Su saatinin çalışma presibi, içi su dolu kabın boşalması ile geçen tanımlı süreden ibarettir.

Kum saati de tarihte kullanılan bir diğer zaman ölçme yöntemi olmuştur.

Ateş saati Japonya topraklarında tarihte kullanılmıştır. Bir mumun yanması ve sönene kadar geçen zamanın izlenmesi olarak açıklayabiliriz.

Günümüzde kullanılan saatler mekanik ve dijital olarak yerini almıştır.

Zaman ile ilgili daha çok arama sonucuna buradan ulaşabilirsiniz.

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Zaman Ölçümü

  1. caxa

    bakın benimle sözleşme imsalarsanız sizi ünlü yapabilirim kendi sitem var face de veya tiviterde çıkarırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!