Dünyadaki ilk havalandırma sistemi 19. Yüzyılın sonlarında New York ‘ta “Madison Square Garden” salonlarını soğutmak amacı ile mekandaki havayı buz üzerinden geçirmek sureti ile bir soğutma sistemi kullanılmıştır.

Dünyadaki İlk Yüz Nakli

Dünyadaki İlk Yüz Nakli

ilk yüz nakli

ilk yüz nakli

Dünyadaki ilk tam yüz nakli, 20 Mart 2010 tarihinde  Barcelona’da 31 yaşındaki Oscar isimli hastaya gerçekleştirilmiştir. Hasta, bundan beş yıl önce av tüfeğinden çıkan kurşun ile yüzünün büyük bir bölümünü kaybetmişti.

Tıp literatürüne ilk tam yüz nakli yani Ahmet Kaya’dan Uğur Acar’a yapılan operasyonun ilk örneği olarak giren vak’a ise İspanya’da Oscar isimli bir hastaya yapılan nakil operasyonuydu. Bu operasyonda, kazayla kendi suratını silahla vurmuş olan Oscar’a “tam yüz nakli” yapıldı. 20 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilen operasyona toplam 30 İspanyol doktor katıldı.

Fakat Fransızlar, 8 Temmuz 2010 tarihinde, dünyadaki ilk tam yüz nakli operasyonunu gerçekleştirdiklerini ilan ettiler. İsmi açıklanmayan hastanın operasyon öncesi fotoğrafları da sır gibi saklanırken, operasyon sonrasına ait sadece tek bir fotoğraf basına sızdı.

Fransızlar’ın, bu operasyona “dünyada ilk” demelerinin sebebi ise, nakil sırasında hastaya gözyaşı kanalları ve gözkapağı naklinin de gerçekleştirilmiş olması.

İspanya’daki operasyonda bu nakillerin gerçekleştirilmediği savunuldu.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen tam yüz naklinden sonra Oscar, bugün ilk kez kamera karşısına çıktı.

İspanya’da dünyanın ilk tam yüz nakli ameliyatını geçiren hasta kamera karşısına çıktı.

İspanya’da, geçirdiği travma nedeniyle yutkunmak, nefes almak hatta konuşmakta zorlanan genç bir hastaya dünyada ilk tam yüz nakli yapıldı.

Güçlükle konuştuğu gözlemlenen 31 yaşındaki Oscar, hastanede düzenlediği basın toplantısında hem zorlu ameliyatı gerçekleştiren doktorlara hem de donörünün ailesine teşekkür etti.

Yüz nakli ameliyatı için 30 kişilik bir ekip seferber olmuş ve ameliyat yaklaşık 2 saat sürmüştü. Ameliyatın başarılı geçmesine rağmen Oskar henüz ağzını ve gözlerini kapatamıyor.

Doktorlar, Oscar’ın sıvı ve yumuşak gıdaları tüketebildiği belirterek, durumunun 1 yıl ila 1.5 yıl arasında daha iyi seviyeye geleceğini söyledi.

Kaynak: CNN

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Yüz Nakli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!