ilk yürüyen merdiven

Dünyadaki İlk Yürüyen Merdiven

Yürüyen Merdiven İcadı

ilk yürüyen merdiven

ilk yürüyen merdiven

Dünyadaki ilk yürüyen merdiven 15 Mart 1892 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde  Jesse W.Reno tarafından yapılmıştır. Kullanılan ilk yürüyen merdiven Coney Island isimli yerde faaliyete geçmiştir.

Yürüyen merdiven döner bir sistem içerisinde hareket halinde olan bir merdivendir. İnsanların daha az yorulmasına yönelik hazırlanmıştır. Bu nedenle yapılan çalışmalarla ilk yürüyen merdiven 1892 tarihinde Amerika’da kullanılmıştır.

Amerika’da hazırlanan bu ilk yürüyen merdiven, 10 cm. genişlik ve 60 cm. uzunluk ebatlarına sahip basamaklardan oluşuyordu. Gücünü elektrik motorundan alan bu merdivenin patenti 1892 yılında alınmıştır. Wheeler isimli mucit, patenti almasına rağmen bu icadı hayata geçirmekte başarısız olmuştur. Bu nedenle de haklarını satmıştır.

1898 yılında  Charles D. Seeberger patentini satın aldığı yürüyen merdiven üretimi için Otis Elevator Co. firması ile anlaşmıştır. Aradan 2 yıl sonra insanların kullanımına sunulan yürüyen merdiven zamanla rağbet görmüştür. Yürüyen merdivenin ilk kullanımı Paris şehrinde bir fuarda olmuştur. Fuardan sökülen bu merdiven Amerika’da Philadelphia Gimbel’s mağazalarına monte edilerek 1939 yılına kadar kullanılmıştır.

1898 yılında icat edilen yürüyen merdivenin Türkiye’ye gelmesi oldukça zaman almıştır. Türkiye’de ilk yürüyen merdiven 29 Nisan 1964 günu İstanbul’da Sultanhamam ile Bahçekapi arasinda bulunan Atalar Mağazası ‘nda kullanılmıştır. Saatte 500 kişi taşıma kapasitesine sahip bu merdiven 5 metre yükseklikteki 2. kata insanları taşımaktaydı. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.