Dünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan klavyesi Buffalo Japan tarafından BSKBW01SB ismi ile Japonyada 2008 yılında üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür.

Dünyadaki İlk Yılbaşı Ağacı

Dünyadaki İlk Yılbaşı Ağacı (Noel Ağacı)

ilk noel ağacı

ilk noel ağacı

Dünyadaki ilk noel ağacı bulgularına 1605 yılında Strasbourg şehrinde rastlanır.

Noel ağacına ilişkin ilk bilgilere, 1605 yılında Strasbourg’a gelen kimliği meçhul bir gezginin notlarında rastlıyoruz:
“Buradaki insanlar, Noel nedeniyle evlerine küçük çam ağaçları getirmişler. Ağaçların dalları kurdelalarla, kâğıt şeritlerle, güllerle, elmalarla, şekerlerle ve birkaç altınla süslenmiş. Bazı kaynaklara göre de Noel ağacı, daha 1521 yıllarında Alsace yöresinde biliniyordu.

Hatırlayacağınız üzere ilk noel kartı 1853 yılında Horsley tarafından üretilmiştir.

Bu yörede, 1 Mayıs günlerinde bazı ağaçlar kesilerek özel olarak süsleniyor ve bu ağaçlara “Maien“adı veriliyordu. Alsace yöresinin küçük kasabalarından Schletterstadt ‘ın belediyesindeki arşivlerde yapılan bir araştırma, kasaba sakinlerinin yalnızca 1 Mayıs’ta değil,1521, 1546 ve 1556 yıllarının Noel günlerinde de, ormanlardan kestikleri ağaçları süsledik-leri sonucunu ortaya çıkarmıştır.Işıklı bir Noel ağacına ilişkin ilk bilgilere de, D’Orleans Düşesi Lieselotte von derPfalz’ın 1660 yılında yazdığı bir mektupta rastlıyoruz. Düşes, mektubunda, Hanover sakinlerinin Noel ağaçlarını süslerken, dalların arasına birkaç da mum yerleştirdiklerinden söz ediyor.

1909 yılının Noel ‘inde California eyaletinin Pasadena kasabasının meydanına ışıklı bir Noel ağacı dikildi. Daha sonra bu, kasabada bir gelenek haline geldi ve her yıl aralıksız olarak yinelendi.

Noel ağacı veya yılbaşı ağacı, Noel ve yılbaşında kullanılmak üzere, ışıklarla ve çeşitli süs eşyalarıyla donatılmış çam ağacıdır.

Noel ağaçları Pagan geleneklerinden gelen bir ritüeldir.

Yaprak dökmeyen ağaçları ve çelenkleri ölümsüz yaşamın simgesi olarak kullanmak, eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneği idi. Avrupalı putperestler arasında yaygın olan ağaca tapınma, Hristiyanlığı benimsemelerinden sonra, İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırmak ve Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak üzere ev ve ambarlarını noelde ağaçlarla donatma geleneği biçiminde sürdü. Almanya’da da kış ortasına rastlayan tatillerde evin girişine ya da içine bir Yule ağacı konuyordu.

Günümüzdeki Noel ağacının Almanya’nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva’yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon’daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Ayrıca bazı yerlerde İsa ‘yı simgeleyen mumlar eklendi. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu.

İngiltere’ye 19. yüzyıl başlarında ulaşan Noel ağacı, Kraliçe Victoria’nın eşi Alman Prens Albert’in desteği ile bu yüzyılın ortalarında yaygınlaştı. O dönemde Noel ağaçları, dallarına kurdela ve kâğıt zincirlerle asılmış mum, şekerleme ve keklerle süsleniyordu. Göçmen Almanların Kuzey Amerika’ya 17. yüzyılda götürdükleri Noel ağacı, 19. yüzyılda moda oldu. Gelenek Avusturya, İsviçre, Polonya ve Hollanda’da da yaygındı. Japonya ve Çin’e 19. ve 20. yüzyılda Amerikalı misyonerlerin tanıttığı Noel ağaçları ince işlenmiş kâğıt süslerle donatılmaya başlandı.

Kaynak: Vikipedi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!