Dünyadaki ilk hostes, Bayan Elen Church 15 Mayıs 1930 tarihinde California Oakland Havaalanı ‘nda United Airlines şirketine ait Boeing 80A uçağında, uçuş yapacak olan 11 yolcuya “hoş geldiniz.” demiştir.

Dünyadaki İlk Yemek Sobası

Dünyadaki İlk Yemek Sobası

ilk yemek sobası

ilk yemek sobası

Dünyadaki ilk yemek sobası 17. yüzyılda Amerika’da yapılmış ve kullanılmıştır.

Dünyadaki ilk yemek sobası Amerika’da yapıldıktan sonra 1798 yılında Amerika doğumlu Bavyeralı Benjamin Thompson, Almanya’da bu yemek sobası icadını geliştirmiştir.

Dünyada asırlarca insanlar yemeklerini ateşin üzerinde pişirdikten sonra Romalılar bu yemekleri tuğla üzerinde pişirmeyi düşünmüş ve uygulamışlardır.Fakat bu yöntemde de çıplak ateş ile yemekler pişirilmekteydi. İçinde katı yakıt yakılan bir soba üzerinde yemek pişirmeyi ilk kez 17. yüzyılda Amerika’ da yaşayanlar akıl ettiler. Pennsylvania’nın

bazı yörelerinde dökme demirden yapılan bazı kuzineler kullanıldı. Ama bunların sayısı çok azdı.

1798 yılında Amerika doğumlu Bavyeralı Benjamin Thompson, Münih’te daha geliştirilmiş bir kuzine yapmayı başardı. Thompson, tuğladan yaptığı bir ocağın içine, madeni raflar yerleştirdi ve bunların altına ateş yakarak ısıttı. Üzerlerinde de yemek pişirip kızartma yaptı.

Bugün kullandığımız fırınların babası ise 1834 yılında, ABD’nin Ohio eyaletinde Philo Pinfield Stewart adlı misyoner ve öğretmen tarafından geliştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!