Dünyadaki ilk noel kartı, 1843 senesinde o zamanki ünlü ressamlardan John Calcott Horsley tarafından üretilmiştir. Horsley’in Noel kartında bir aileyi temsil eden resim bulunuyordu.

Dünyadaki İlk Yapay Döllenme

Dünyadaki İlk Yapay Döllenme

ilk yapay döllenme

ilk yapay döllenme

Dünyadaki ilk yapay döllenme 1779 yılında Abbe Lazare Spallanzani tarafından yapıldı.

Başarıyla sonuçlanan ilk yapay döllenme deneyinde, İtalyan Spallanzani, İspanyol türü bir erkek köpekten aldığı dölü, dişi bir av köpeğinin üreme organına yerleştirdi. Ardından 62 gün geçti ve üç yavru köpek dünyaya geldi. Bunlar, ispanyol av köpeği türünün melezleriydi. Böylece ilk yapay döllenme başarılı olarak gerçekleştirildi.

Aradan 6 yıl sonra, yapay döllenme insanda da denendi.

İnsan üzerinde ilk yapay döllenmeyi, 1785 yılında Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Thouret gerçekleştirdi. Bay Thouret, kendisinden elde ettiği dölleri, ince bir şırınga ile, kendi karısının rahmine yerleştirdi. Bu deneme sonucunda sağlıklı bir bebek dünyaya geldi . Daha sonra, 1799 yılında İngiltere’de Dr. John Hunter, hipostastan rahatsız olan bir aristokrat aile reisinden aldığı dölleri, aynı ailenin genç annesine yerleştirdi ve bunun sonucunda olumlu sonuç aldı.

Bu şekilde yapay döllenme tıp tarihinde başarılı olduğu kanıtlandı ve bir ilk olarak yer aldı. Kocanın dışında, bir başka erkekten alınan dölle yapılan ilk yapay döllenme ise, Philadelphia’da Prof. Pancoast tarafından 1884 yılında kloroformla bayıltılmış bir kadın üzerinde, kadının bilgisi dışında denendi. Bu deneme, kadının kısır olan kocasının isteği üzerine yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!