Dünyadaki ilk boşanma davası 1546 yılında, İngiltere 'de Lady Sadleir ile, ilk kocası Mr. Barr arasında yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Ulusal Atletizm Yarışması

İlk Ulusal Atletizm Yarışması

ilk atletizm yarışması

ilk atletizm yarışması

Dünyadaki ilk ulusal atletizm şampiyonası 23 Mart 1886 tarihinde, İngiltere Wallhaİm Green’ de Amatör Atletizm Kulübü tarafından organize edilmiştir. Bu yarışmalardaki zaman ve mesafe kayıtları, İngiliz atletizminin ilk resmi kayıtlarıdır.

Kapalı salonda ilk atletizm müsabakaları, 1 Kasım 1868 günü, New York’ta bir paten salonunda yapıldı. Bu karşılaşmalar, aynı zamanda ABD ‘de yapılan ilk atletizm yarışmaları oldu. Yarışmalardan iki ay önce New York Atletizm Kulübü’nü kuran kişilerden biri olan William B. Curtis, kabaralı koşu ayakkabılarını lanse etti. Atletlerden dördü, yedi ayrı yarışta bu ayakkabılardan kullandı.

Koşu amacıyla kullanılan ilk atletizm pisti, 1868 yılında, Amatör Atletizm Kulübü tarafından İngiltere’de West Kensington’da, Lillie Bridge’de kuruldu. Pistin uzunluğu, 536 metre idi.

Bugün bildiğimiz biçimde yarışa çömelerek başlayan ilk atletin, ABD’li yüz yarda (91.5 metre) şampiyonu, Yale Üniversitesi öğrencisi Charles Sherrill olduğu söylenir. Sherrill, 1888 yılında, antrenörü Mike Murphy’nin önerisi üzerine, kısa mesafeli yarışlara bu şekilde başladı. Bir başka iddiaya göre ise, Yeni Zelandalı atlet Bobby MacDonald, daha 1884 yılında İskoçya’da yapılan atletizm yarışmalarında bu yöntemi uygulamıştı. Şimdiki başlama çizgilerini düzenleyen kişi ise, Amerikalı antrenör George Bresnahan’dır. Bresnahan, bu çizgileri 1927 yılında geliştirdi. Bu türdeki bir kulvarda koşan ilk atlet ise, Guyana doğumlu İngiliz J.E. London’ dur (1929).

Hatırlayacağınız üzere dünyadaki ilk atletizm kulübüMincing Lane AC” ismi ile birkaç iş adamı tarafından kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!