Dünyadaki ilk kör alfabesi 1824 yılında Fransa 'da Braille tarafından hazırlanmıştır.‎

Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı

Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı

Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı

Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı

Dünyadaki ilk uçak kaçırma olayı 16 Haziran 1948 tarihinde, Cathay Pasifik Havayolları Catalina ‘ya ait olan “miss macao” isimli uçağın bir grup Çinli tarafından kaçırılması ile gerçekleşmiştir. Aynı zamanda Asya kıtasındaki ilk hava korsanı eylemidir. Ancak 1931 yılında ilk hava korsanı eylemi Peru ‘da kaydedildiğine dair de bilgiler yer almaktadır.

Miss Macao, Macao şehrinden Hong Kong ‘a gitmek üzere havalanmıştır. Bir süre sonra Wong-yu Man isimli bir toprak işçisi ile beraber olan bir grup Çinli uçağı ele geçirmiştir. Amaçları yolcuları rehin almaktı ve pilotun buna karşı direnmesi sonucu silah kullanan Çinliler, uçağın düşmesine sebep olmuştur.

Düşen uçaktan sadece bir kişi sağ olarak kurtulmuştur. Kurtulan kişi Wong-yu Man yani korsanların elebaşı, olaydan sonra normal bir yolcu sanıldı. Uçak enkazından polisin yaptığı araştırma sonucu kurşun delikleri ortaya çıktı. Bunun üzerine polis hastanede yatmakta olan Wong-yu Man ‘ın yanına bir polis yatırıldı. Fazla zaman geçmeden hava korsanı tüm olup biteni yatak komşusuna anlatmıştır. (polise anlatmıştır.) Bunun üzerine polis de gereken işlemleri yapmıştır. Dünyadaki ilk hava korsanı bu şekilde tarihteki yerini almıştır.

Dünyadaki ilk kadın hava korsanı ise “Leyla Halid” ‘dir. Dünyadaki ilk kadın hava korsanı başlığından daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Dünyadaki ilk uçak kaçırma olayı bu şekilde gerçekleşmiş ve ilginç bir olay olarak tarihte yerini almıştır. 1960 yılında ise SSCB ‘de ilk hava korsanlığı yapılmıştır ancak bu konuyla ilgili bilgiler gizli tutulduğundan olayın ayrıntıları bulunmamaktadır.

Türkiye ‘de uçak kaçırma olaylarına baktığımızda günümüze kadar toplam 17 uçak kaçırma olayı gerçekleşmiştir. Türkiye ‘deki ilk uçak kaçırma eylemi 3 Mayıs 1972 tarihinde THY ‘nin Boğaziçi adlı uçağının kaçırılması ile gerçekleşmiştir.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı

 1. Adil Yüksel

  TESADÜF OLABİLİR Mİ
  Yıl bin dokuz yüz kırk yedi. Bir bahar günü, Gelibolu Yarımadası’nda bir askeri tatbikat vardır. Tatbikatta askerler uçaksavar atışı yapmaktadır.
  Tatbikat sırasında, atış yapan askerler, bir ara’’uçak geliyor, uçak geliyor!’’ diye seslenirler. Atış durdurulur. Uçak, Saros Körfezi üzerinden, tam askerlerin ateş ettiği kısma, atış mevziine doğru gelmektedir.
  Başlarındaki komutan olaya şaşırır.
  -Bu uçak buraya gelemez. Bu uçak kaçak geliyor. Tatbikat için gerekli yerlere, gereken haber verildi. Bu uçak kaçak geliyor, kaçak der!
  Olayı anlatan babam:
  -Komutanım madem kaçaksa ateş edelim. Nasıl olsa tatbikattayız, der.
  Komutan’’ hayır, bizim görevimiz değil’’ diyerek ateşin durdurulmasını emreder. Askerler ateşi durdururlar. Uçak Çanakkale Boğazı’na doğru yoluna devam eder.
  Fakat o anda Kakmadağ Tepesindeki topçu bataryası askerleri aniden hareketlenir, silah başına geçerek, bir top ataşı yaparlar. Top uçağın biraz yukarısında patlar. Hemen ardından Çanakkale’ den de ateş edilir. O atılan bir top ise uçağın yan kısmında patlar.
  O atışların uçağı vurma amaçlı değil, uyarı amaçlı atıldığı aşikârdır.
  Uçak yoluna devam eder ve gözden kaybolur.
  Olay bu şekilde geçer. Yıllar önce bir televizyon programında, uçak kaçırma ile ilgili bir belgesel izledim.
  Hangi kanal hangi program hatırlayamıyorum ama o programda anlatıldığına göre: yıllar önce Balkanlar üzerinde bir uçak kaçırılır. Hatta uçağı baba oğul kaçırmıştır. Uçağın rotasını değiştirmesi için pilotu tehdit ederler. O da uçağı Trakya- Gelibolu üzerinden İstanbul’a doğru getirir.
  Bu uçak kaçırma ve kaçan uçak o olabilir mi?
  Olayı anlatan babam da, aynı uçak kaçırma olayını bir takvim yaprağında ve birde başka yerde okuduğunu söylerdi.
  O belgeselde anlatılan uçak ile babamın anlattığı uçak aynı uçak olabilir mi?
  Yukarıdaki hikaye tamamen gerçektir.
  İlginize ve bilginize sunulur. Her şey gönlünüzce olsun.
  ADİL YÜKSEL
  24/03/2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!