Dünyadaki ilk tıp fakültesi Kayseri şehrinde 13. yüzyılda I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış olan Gevhernesibe Medresesidir.

Dünyadaki İlk Turbo Jet

Dünyadaki İlk Turbo Jet

 

ilk turbo jet

ilk turbo jet

 

Dünyadaki ilk turbo jet 24 Ağustos 1914 tarihinde Erich Warsitz kontrolünde ilk uçuşunu gerçekleştiren “Heinkein He-178” kod adı ile üretilmiş turbo jettir.

“Heinkei He-178” adındaki bu ilk turbo jet, Dr. Hans Von Ohain tarafından tasarlanmıştır ve merkezkaç akımlı motor ile çalışmıştır. Gerçekleştirdiği ilk uçuş Almanya ‘da Rostock ve Marienehe arasında gerçekleşmiştir. Bu uçuştan 3 yıl sonrasında daha uzun mesafeli bir uçuş gerçekleşmiştir.

1937 yılında ilk turbo jet motoru ‘nun deneyleri yapılmış, “He SI” isimli bu ilk jet motoru denemeleri Alman Havacılık Bakanlığı ‘dan habersiz olarak gerçekleşmiştir. Alman resmi makamları He-178 ‘den 1939 Ekim ayında haberdar olmuştur.

Savaş uçağı olarak tasarlanan ve kullanılan ilk turbo jet olarak “Messerschimitt Me 262A” isimli jettir. Bu jet 18 Temmuz 1942 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. Saatte 540 mil hızında gidebilen bu turbo jet, “junkers jumo 004” motorlarına sahipti ve 4 adet MK10S 10 mm. kısa namlulu silahı mevcuttu. 1944 yılına kadar geliştirmeleri devam eden bu jet, 1944 yılının Haziran ayında ilk jet savaş filosu hazırlanmıştır.

Daha eski tarihlerde turbo jet ile ilgili çalışmaları incelediğimizde; bilim adamlarının çalışmaları sonucu ilk buharlı jet motoru 1781 yılında bulunmuştur ve bir gemide kullanılmıştır. Bu gelişme ardından geliştirilen bir teknoloji ile, 1928 yılında uçaklar için kullanılan içten yanmalı motorlar yerine bir gaz türbünü kullanılarak jet motoru geliştirilmiştir. 1928 yılında başvurulan patent ardından 1931 yılında patent onaylanmış, ancak maddi imkanlar nedeniyle 1936 ‘ya kadar gelişme kaydedilememiştir. 1937 yılı Nisan ayında halka tanıtılan prototip, Whittle taradından Gloster-Whittle E28/39 hazırlanıp uçurulmuştur. Ancak ilk turbo jet olarak tarihte yer alamamıştır.

1987 yılında Ohain ve Whittle Amerika ‘ya gelmiş ve burada ortak çalışmaları sonucu ABD Havacılık ve Uzay Müzesi tarafından her ikisi de ödül almıştır.

Turbo jetler ilk olarak 2. Dünya Savaşı ‘nda yer almıştır. Ardından ticari olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!