Dünyadaki ilk alkol, bir tesadüf eseri olarak mayalanma yolu ile doğal alkol oluşturmuş meyve ve sebzelerin yenmesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem – tükenmez kalemin icadı

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem - tükenmez kalemin icadı

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem - tükenmez kalemin icadı

İlk tükenmez kalem modeli 1880 li yıllarda Amerika ‘nın New York şehrinde Lewis Edson Waterman tarafından yapıldı. İlk başarılı kılcal etkili kalem olan bu buluş tarihe geçti.

Diğer yandan tükenmez kalemin kısa tarihçesine göz atacak olursak; John Loud bir dericiydi ve hayvan derilerini işaretlemek için yuvarlak top uçlu bir kalem yaptı. Ardından da bunun patentini aldı. o yıllarda seri imalat mümkün değildi, ayrıca uzun süre dayanabilen özellikte ve de çıkış deliği tıkanmayan yoğunluklara sahip bir mürekkep mevcut değildi. 1935 yıllarında Macar Ladislas Biro ve kardesi Georg, Loud’ un kaleminin daha gelismisini ürettiler. Üretmiş oldukları bu kalem daha kullanışlı ve mürekkebi daha iyidi. 1943 yilinda ise Macar Biro kardesler tükenmez kalemin patentini Avrupa Patent Bürosundan aldilar ve ilk ticari modelleri Biro Pen ‘leri ürettiler. İngiliz hükümeti taradından hakları satın alınan Biro kalemleri Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafında kullanılmaya başlandı.

1945 yilinda Milton Reynolds tükenmez kalemi, Amerika’ya tanitti. Fakat bu o zamanlar adedi 10 dolar gibi yüksek maliyetteydi.

1950 yilinda ise Fransiz Marcel Bich tükenmez kalemin maliyetlerini asiri derecede düsürerek BIC markasi adi altinda Avrupa’da satisa sundu. BIC marka kalemler yaklasik on yil sonra Amerikan pazarina girdi.

5 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!