Dünyadaki ilk kozmetik ürünleri doğuda bulunan Mezopotamya ve Mısır civarında, kral mezarlarında bulunan kutular içerisindeki yüz kremleri, allık ve boya gibi malzemeler ile kullanıldığı tespit edilmiştir.

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem – tükenmez kalemin icadı

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem - tükenmez kalemin icadı

Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem modeli 1880 li yıllarda Amerika ‘nın New York şehrinde Lewis Edson Waterman tarafından yapıldı. İlk başarılı kılcal etkili kalem olan bu buluş tarihe geçti.

Diğer yandan tükenmez kalemin kısa tarihçesine göz atacak olursak; John Loud bir dericiydi ve hayvan derilerini işaretlemek için yuvarlak top uçlu bir kalem yaptı. Ardından da bunun patentini aldı. o yıllarda seri imalat mümkün değildi, ayrıca uzun süre dayanabilen özellikte ve de çıkış deliği tıkanmayan yoğunluklara sahip bir mürekkep mevcut değildi. 1935 yıllarında Macar Ladislas Biro ve kardesi Georg, Loud’ un kaleminin daha gelismisini ürettiler. Üretmiş oldukları bu kalem daha kullanışlı ve mürekkebi daha iyidi. 1943 yilinda ise Macar Biro kardesler tükenmez kalemin patentini Avrupa Patent Bürosundan aldilar ve ilk ticari modelleri Biro Pen ‘leri ürettiler. İngiliz hükümeti taradından hakları satın alınan Biro kalemleri Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafında kullanılmaya başlandı.

1945 yilinda Milton Reynolds tükenmez kalemi, Amerika’ya tanitti. Fakat bu o zamanlar adedi 10 dolar gibi yüksek maliyetteydi.

1950 yilinda ise Fransiz Marcel Bich tükenmez kalemin maliyetlerini asiri derecede düsürerek BIC markasi adi altinda Avrupa’da satisa sundu. BIC marka kalemler yaklasik on yil sonra Amerikan pazarina girdi.

Günümüzde en yaygın mürekkep renkleri mavi, siyah ve kırmızı olup, diğer renklerde yazan tükenmez kalemler de çeşitli şekillerde üretilmektedir.

5 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Tükenmez Kalem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!