Dünyadaki ilk yemekli uçuş 11 Ekim 1919 tarihinde, Londra ve Paris arasında sefer yapan Handley Page Transport şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki ilk telsizli uçak 27 Ağustos 1910 tarihinde New York ‘da Sheepshead Bay üzerinden uçan, Kanadalı bir pilot olan J.A.D.McCurdy ve H.M. Horton kumandasındaydı.

Pilot yer istasyonuna bir mesaj gönderdi ve mesaj şu şekildeydi; “uçuş halindeki bir uçaktan gönderilen bu ilk mesajla, havacılık çalışmaları ile ilgili gelişmelerde yepyeni bir sayfa açılıyor.

Böylece dünyada ilk defa bir uçaktan telsiz ile bir mesaj gönderilmiş olundu. İlerleyen zamanlarda telsiz teknolojisi geliştirilerek havacılık iletişiminde günümüze kadar gelinmiştir. Ancak bu ilk telsizli uçak ardından savaşlarda kullanılmaya başlayan mesajlar oldukça önemli konumda olmuştur.

Savaşta kullanılan ilk uçak mesajı 24 Eylül 1934 tarihinde gönderilmiştir. İngiliz Hava Kuvvetleri ‘nden 4.RFC birliğinde bulunan Teğmen D.S.Lewis  ve Teğmen B.T.James 1. Aisne Savaşı ‘nda saat 16.02 ‘de geçmiş oldukları; “Biraz kısa düşüyor. Ateş! Ateş!” şeklindeki mesajlarıydı. Bu mesaja gelen cevap; “artık dönüyoruz.” şeklinde olmuştur ve 2 gün sonra bu 2 teğmen de ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!