Dünyadaki ilk cebir problemi milattan önce 1700 yıllarında yazılmış olan bir papirüste bulunan “Ahmes” isimli bir yazarın; "Bir uzunluk, kendisinin yedide biri kadar bir başka uzunlukla toplandığında ortaya çıkan sonuç 19 olduğuna göre, acaba bu uzunluğun kendisi ne kadardır?" şeklindeki problemidir.

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki İlk Telsizli Uçak

Dünyadaki ilk telsizli uçak 27 Ağustos 1910 tarihinde New York ‘da Sheepshead Bay üzerinden uçan, Kanadalı bir pilot olan J.A.D.McCurdy ve H.M. Horton kumandasındaydı.

Pilot yer istasyonuna bir mesaj gönderdi ve mesaj şu şekildeydi; “uçuş halindeki bir uçaktan gönderilen bu ilk mesajla, havacılık çalışmaları ile ilgili gelişmelerde yepyeni bir sayfa açılıyor.

Böylece dünyada ilk defa bir uçaktan telsiz ile bir mesaj gönderilmiş olundu. İlerleyen zamanlarda telsiz teknolojisi geliştirilerek havacılık iletişiminde günümüze kadar gelinmiştir. Ancak bu ilk telsizli uçak ardından savaşlarda kullanılmaya başlayan mesajlar oldukça önemli konumda olmuştur.

Savaşta kullanılan ilk uçak mesajı 24 Eylül 1934 tarihinde gönderilmiştir. İngiliz Hava Kuvvetleri ‘nden 4.RFC birliğinde bulunan Teğmen D.S.Lewis  ve Teğmen B.T.James 1. Aisne Savaşı ‘nda saat 16.02 ‘de geçmiş oldukları; “Biraz kısa düşüyor. Ateş! Ateş!” şeklindeki mesajlarıydı. Bu mesaja gelen cevap; “artık dönüyoruz.” şeklinde olmuştur ve 2 gün sonra bu 2 teğmen de ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!