Dünyadaki ilk hava saldırısı 1 Kasım 1911 günü, Teğmen Giulio Gavotti tarafından Tropoli ‘den havalanarak, Ain Zara ‘daki Türk mevzileri üzerine yaklaşık olarak iki kiloluk “citelli” tipi bomba atarak gerçekleşmiştir.

Dünyadaki İlk Teleskop

Dünyadaki İlk Teleskop – Teleskop İcadı

Dünyadaki İlk Teleskop, Teleskop İcadı

İlk teleskop 1609 yılında, ünlü Italyan bilim adami Galileo Galilei tarafindan İtalya topraklarında icat edilmistir.

Galileo Galilei yaptığı bu teleskop cisimleri 30 kat büyütme özelliğine sahiptir. Aynalarla isigi toplayarak daha performansli ve özellikli bir teleskop 1704′ de Isaac Newton tarafından yapılmıştır.

Dünyadaki ilk lensi 1600 lü yıllarda Hans Lippershey tarafından yapılmıştır. Teleskop cam M.Ö. 3500 gibi bulunmuş ama lens haline gelmesi 5000 seneyi almıştır.

Ancak bu bilgiler dışında araştırmalarda elde edilen bilgilere göre ;

Çalışır olduğu bilinen en eski teleskoplar 1608 yılında Hans Lippershey imzasını taşıyordu. Buluşun sahibi olduğunu iddia eden isimler arasında Zacharias Janssen, Middelburg’da bulunan spekülatörler ve Alkmaar’lı Jacob Metius bulunuyordu.. İlk teleskopların tasarımında konveks objektif merceğiyle birlikte bir de konkav öküler (küçük mercek) mevcuttu. Galileo ise teleskop tasarımını bir yıl sonra, 1609 yılında yapmıştır. 1611 yılında Johannes Kepler bir konveks mercek ve bir konkav öküler ile nasıl daha güçlü bir teleskop yapılabileceğini açıkladı.

1655 yılında ise Christiaan Huygens gibi astronomlar kendileri için bileşik mercekler kullanarak oldukça güçlü fakat devasa büyüklükte büyük ve kullanışsız Keplerian teleskoplarını inşa etmeye başladılar.

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Teleskop

  1. ahmet

    Yanlış Bilgi:

    İlk Teleskop
    1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır.

  2. Anonim

    Hatanız var ilk teleskop Galileo Galilei tarafından icat edilmemiştir. Hans Lippershey tarafından 1608 yılında icat edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!