Dünyadaki ilk kitap kulübü 1936 yılında “France Today and the People’s Front” ismi ile Londra ‘da kurulmuştur.

Dünyadaki İlk Tapınak

Dünyadaki İlk Tapınak

ilk tapınak

ilk tapınak

Dünyadaki ilk tapınak Türkiye ‘de Şanlıurfa şehrine 15 km. uzaklıkta olan Göbekli Tepe Tapınağı günümüzden 12000 yıl öncesinde inşa edilmiştir.

Türkiye sınırları içerisinde bulunan dünyadaki ilk tapınak, bir tepe üzerinde yapılmış ve çok sayıda yuvarlak biçiminde yapıdan oluşmaktadır.

Arkeologların yapmış olduğu araştırmalara göre bu yapı barınma amaçlı olarak kullanılmamıştır. Taş devrinde yapılmış olan bu tapınakta en çok dikkat çeken özellik olarak “T” şeklinde bulunan ve tapınağın merkezinde olan karşılıklı iki sütundur. Bu sütunlar boyları 3 ve 6 metre arasında değişmekte, sütunlarda el ve kol tasvirleri yer almaktadır. “T” sütunların her biri 40 – 60 ton ağırlığındadır. Bu ağırlıktaki sütunların oraya nasıl yerleştirildiği ise ayrı bir merak konusudur ve henüz cevaplanamamıştır.

Dünyadaki ilk tapınak ‘ta yer alan el ve kol tasvirleri dışında hayvan tasvirleri de göze çarpmaktadır. Bunlar dışında ise bazı soyut semboller de bulunmaktadır. En çok görülen hayvan tasvirleri; boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, turna ve yaban ördekleridir.

Günümüzde bu tapınak kendini oldukça iyi korumuştur ve bu da tapınağın diğer ilginç yönü olarak göze çarpmaktadır. Tonlarca ağırlıkta toprak ve taş yığınları ile gömülen bu tapınağın tepede inşa edilmesine karşın nasıl bu kadar gömüldüğü ise yine bizleri merak içerisinde bırakmaktadır. Tarihteki ilk tapınak anlaşılacağı üzere gizemlerle doludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!