Dünyadaki ilk rakamlar Sümerler tarafından M.Ö. 3200 yıllarında kullanılmıştır.

Dünyadaki İlk Silikon Çip

Dünyadaki İlk Silikon Çip – Silikon Çipin icadı

Dünyadaki İlk Silikon Çip - Silikon Çipin icadı

Dünyadaki İlk Silikon Çip - Silikon Çipin icadı

Dünyadaki ilk silikon çip 1961 yılında Minuteman Füzesi’ nde askeri alanda kullanılmıştır. Minuteman kıtalararası balistik füzesi (ICBM – InterContinental Balistic Missile olarak da geçer.) soğuk savaş boyunca geliştirilen en önemli teknolojik ve stratejik silah sistemlerinden birisi olmuştur. İlk Minuteman füzesi 27 Ekim 1962 tarihinde Montana eyaletindeki Malmstrom Hava Üssünde fırlatmaya hazır bir şekilde yerleştirilmiştir.

Kilby ise hesap makinelerine entegre ederek kullanımını yaygınlaştırmıştır. Günümüzde ise “bizmut tellürid” maddesi kullanılarak bu teknoloji tarihe gömülmek ve yeni teknoloji yer almak üzere….

Dünyadaki ilk radyo ve ilk televizyon alıcılarında lambalar, elektrik devrelerine yön vermek için kullanılıyordu. Bunlar boyut olarak büyük, kısa ömürlü ve pahalıya mal ediliyordu. ABD’ de Bell Telephone Laboratories adlı şirkette çalışan bilim adamları, 1947 yılında daha küçük, daha ucuz ve daha güvenli olan transistörü icat ettiler. Uzay araçlarının imalatı ile, mevcut parçalardan daha küçük parçalara gerek duyuldu ve 1960 yılı sonlarında transistörler ile öbür elektronik parçaları, yalnizca 5 milimetrekare büyüklüğündeki silikon çiplerine sıkıştırma yolu bulundu. Kullanımı yaygın hale gelmeye başlado ve bu çipler, birçok eşyada, eski mekanik kontrol düzeneklerinin yerini aldı.

Bilgisayarlarda da aynı şekilde çok yer tutan elektronik devreler de yerini çiplere bıraktı. Eskiden bütün bir odayi kaplayan bilgisayarlar, oldukça ufak ebatlarda üretilecek duruma geldi ve her alanda bilgisayarların kullanılmaya başlamasıyla günümüze gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!