Dünyanın ilk kilisesi Türkiye ‘de Antakya ile Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde bulunan St. Pierre Kilisesi 'dir ve ne zaman yapıldığına dair net bilgi bulunmamaktadır.

Dünyadaki İlk Sigara

Dünyadaki İlk Sigara, Sigaranın İcadı

Dünyadaki İlk Sigara

Dünyadaki ticari amaç ile ilk sigara 1843 yılında Fransa ‘da devlet tekelinin Française des Tabacs adlı kuruluş tarafından üretilmiştir.

İlk başlarda 20,000 adet sigara, Paris ‘te düzenlenen bir kermeste Kraliçe Marie-Amelie tarafından satılmıştır.Fabrika üretimi olarak seri üretim şekline ise ilk defa 1853 yılında Küba ‘nın başkenti olan Havana’da Don Luis Susini tarafından başlanmıştır. Marka sigara satışı ise İngiltere ‘de “Tatlı Üçler” ismi altında 1859 yılında üretilmiştir. Bu firmanın sahibi Robert Peacock Gloag, 1854-1856 yılları arasında gerçekleşen Kırım Harbi sırasında, Ruslara karşı Türklerle omuz omuza şavaşmıştı. O sırada silah arkadaşı Türklerden sigara sarmasını öğrendi. Ülkesine döndüğünde sigara üretimine geçmeye karar verdi. Böylece İngiltere ‘de marka sigara üretimine geçilmiş oldu.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Sigara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!