Dünyadaki ilk ulusal atletizm şampiyonası 23 Mart 1886 tarihinde, İngiltere Wallhaİm Green' de Amatör Atletizm Kulübü tarafından organize edilmiştir.

Dünyadaki İlk Sezeryan

Dünyadaki İlk Sezeryan

ilk sezaryan

ilk sezaryan

Dünyadaki ilk sezeryan (sezaryen) doğum 1500 yılında İsviçre ‘de Jacob Nufer isimli doktorun eşine uyguladığı ve başarılı olduğu ameliyattır. Tıp tarihinde bir ilktir.

Hem annenin hem de bebeğin sağ olarak kurtarıldığı ilk sezaryan ameliyatı, 1500 yılında İsviçre’nin Sigershauffen şehrinde yapıldı. Görevi, domuzları hadım etmek olan Jacob Nufer, gebe eşinin rahatsızlandığını görünce, büyük bir cesaret göstererek sezeryan ameliyatı tek başına gerçekleştirdi. Araç olarak ise, yalnız domuzları hadım etmekte kullandığı malzemelerden yararlandı.

François Rosset’nin 1581 yılında Paris’te sezaryan üzerine yayınladığı kitaba göre, Bayan Nufer, ameliyattan sonra 77 yaşına kadar sağlıklı bir yaşam sürdü ve bu arada, birinde ikiz olmak üzere, beş normal doğum daha yaptı. Daha sonraki yıllarda, bu son bilgiyi değerlendiren bilim adamları, öykünün gerçekliğine ilişkin kuşkuya düştüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!