Dünyanın ilk sanat sergisi, 9-23 Nisan 1667 tarihleri arasında, Paris Resim ve Heykel Akademisi (Fransız Güzel Sanatlar Akademisi) tarafından, Paris'te Palais Royale (Paris Salonu) ismiyle açıldı.

Dünyadaki İlk Protez

Dünyadaki İlk Protez – İlk Takma Uzuv

ilk protez

ilk protez

Dünyadaki ilk protez uygulamasına milattan önce 5. Yüzyılda Heredot ‘un kitaplarında bahsedilmiştir ve bu takma uzuvlar el yerine takılan kanca veya kedi, köpek ayağından ibarettir. Genelde de tarihte korsanlarda rastlanmıştır.

İlk yapay uzuvlara, Yunan tarihçisi Heredot’ un İ.Ö. 5. yüzyılda yazdığı kitaplarda rastlarız. Ancak, buradaki takma uzuvlar, el yerine takılan demir kanca ya da kedi veya köpek ayağıdır.

Hareketli parmaklara sahip eller ya da omuzdan devinebilen kollar ise, ilk kez 16. yüzyılda yapılmaya başlandı. Fransız Ordusu cerrahlarından Ambroise Pare’nin, bu yapay uzuvların gelişimine büyük katkısı oldu.

Manchester Üniversitesi’nden araştırmacı Jacqueline Finch tarafından yapılan araştırmaya konu olan mumya, 2000 yılında Luksor yakınlarındaki Thebes nekropolünde çıkarıldı.

Mumyanın MÖ 950 ile 710 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen bir yüksek rahibin kızı olan Tabaketenmut’a ait olduğu belirlendi. Tahta ve deriden yapılan protezi inceleyen Finch, aynı malzemeleri kullanarak protezi kopyaladı. Araştırmacı daha sonra bu protezi tıpkı Tabaketenmut gibi şeker hastalığı sonrasında gelişen kangrenden ayağı kesilmiş iki hastada denedi. Hastalar, bu ilkel protezi yürürken gayet rahat bulduklarını belirtti. Şimdiye kadar İtalya’da Capua bölgesinde bulunan Roma dönemine ait bronz ve tahtadan yapılmış bacağın en eski protez olduğu tahmin ediliyordu.

MÖ 950 ile 710 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen rahip kızı Tabaketenmut’un deri ve tahtadan yapılan en eski ve ilk protez olduğu tahmin edildiğinin Farkında mısınız.?

2000 yılında Luksor yakınlarındaki Thebes nekropolünde çıkartılan mumyanın MÖ 950 ile 710 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen bir yüksek rahibin kızı olan Tabaketenmut’a ait olduğu belirlendi. Tahta ve deriden yapılan protezi inceleyen Finch, aynı malzemeleri kullanarak protezi kopyaladı.

Araştırmacı daha sonra bu protezi tıpkı Tabaketenmut gibi şeker hastalığı sonrasında gelişen kangrenden ayağı kesilmiş iki hastada denedi. Hastalar, bu ilkel protezi yürürken gayet rahat bulduklarını belirtti. Şimdiye kadar İtalya’da Capua bölgesinde bulunan Roma dönemine ait bronz ve tahtadan yapılmış bacağın en eski protez olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!