Dünyanın ilk dondurması 1686 yılında İngiltere kralı II. James ve adamlarının, bir tanesine birer pound ödeyerek 12 tabak dondurma yemişlerdir. Bu bilginin resmi belgesi bulunmaktadır.

Dünyadaki İlk Printer (Yazıcı)

Dünyadaki İlk Printer (İlk Yazıcı)

ilk printer

ilk printer

Dünyadaki ilk printer yani diğer anlamıyla ilk yazıcı Chester Carlson tarafından 1938 yılında elektrofotografi ya da daha çok bilinen adıyla Xerox denilen bir kuru baskılama tekniği icat edilmesi ile kullanılmaya başlanmıştır.

Elektronik ortamdaki grafik ya da metinleri bir kağıt üzerine işleyen alete yazıcı denir. Çoğu yazıcı bilgisayara yazıcı kablosu veya USB ile bağlanır. Bazı yazıcılar direk olarak hafıza kartından, fotoğtaf makinasından ve tarayıcıdan çıktı alabilirler. Modern yazıcıların çoğu faks çekme, tarama ve fotokopi çekme gibi özellikleri içeren çok fonksiyonlu makinalardır.

Bilgisayar yazıcılarının tarihinde bazı yazıcı türlerinin icadının tam tarihi bilinmemesine rağmen bu alanda kayda geçmiş önemli gelişmelerden bahsedebiliriz. Chester Carlson 1938’de elektrofotografi ya da daha çok bilinen adıyla Xerox denilen bir kuru baskılama tekniği icat etmiştir. Bu teknik daha sonra EARS denilen ve Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi’ nde 1969′ da geliştirilmeye başlanarak 1971′ in Kasım ayında tamamlanan ilk lazer yazıcının temelini oluşturmuştur. Bir Xerox mühendisi olan Gary Starkweather Xerox kopyalayıcısını, ona bir lazer ışını ekleyerek geliştirmiştir. Xerox’ a göre 1977′ de piyasaya sürülen ve EARS’ ın sonraki modeli olan “Xerox 9700 Elektronik Yazıcı Sistemi” (The Xerox 9700 Electronic Printing System) ilk ‘xerographic’ lazer yazıcısı ürünüdür.

İlk hızlı yazıcı, Remington-Rand tarafından 1953 yılında Univac bilgisayarda kullanılmak için üretilmiştir. İlk nokta vuruşlu yazıcı ise IBM tarafından , ilk boya süblime (dye-sublimation) yazıcı gibi 1957’de piyasaya çıkarılmıştır. IBM’e göre, 1976′ da Milwaukee, Wisconsin’deki F. W. Woolworth’s Kuzey Amerika Veri Merkezi’ nin Muhasebe Ofisinde kurulan “IBM 3800 Yazıcı Sistemi“ (IBM 3800 Printing System), yüksek hızlı ilk lazer yazıcısıdır. 1992′ de Hewlett-Packard, LaserJet 4 adlı, inç başına 600×600 nokta çözünürlükteki yazıcısını piyasaya sürmüştür. Bu tarihten daha önce bir vakit olan 1976 yılında, bugün en çok kullandığımız yazıcı türlerinden biri olan mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcı icat edilmiştir ancak Hewlett-Packard’ın Deskjet mürekkep püskürtmeli yazıcısını $1000 gibi bir fiyatla piyasaya çıkarması 1988 yılını bulmuştur.

Günümüzde çeşitli yazıcı (printer) türleri mevcuttur. Bunlar;
1 Karakter yazıcılar
2 Nokta vuruşlu yazıcılar
3 Mürekkep püskürtmeli yazıcılar
– Isıl püskürtücülü yazıcılar
– Piezoelektrik püskürtücülü yazıcılar
-Sürekli püskürtmeli yazıcılar
4 Lazer yazıcılar
5 Isıl yazıcılar
6 UV yazıcılar
7 Kalemli Yazıcılar

şeklindedir.

 

Kaynak: e-bergi, wikipedia

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Printer (Yazıcı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!