Dünyadaki ilk yolcu uçağı kazası 14 Aralık 1920 tarihinde Londra ‘nı kuzeyinde bulunan Golders Green civarında, öğle saatlerinde “Handley Pages Continental Services” isimli şirketin uçağı ile meydana gelmiştir.

Dünyadaki İlk Para

Dünyadaki İlk Para – Paranın İcadı

Dünyadaki İlk Para - Paranın İcadı

Dünyadaki İlk Para - Paranın İcadı

İlk para Lidyalılar zamanında bulunmuştur.

Lidyalilar zamaninda icat edilen para, ister madeni olsun, isterse banknot olsun, Insan hayatina damgasini vuran en önemli sembollerden birisi olmuştur her zaman için.

Para; kagit icat edilmeden önce, deniz kabugundan kiymetlii metallere kadar çesitli malların birbiri ile  degisim araci olarak kullanılırdı. Tarihteki ilk madeni para basimi I.Ö. VII. yy’ da Anadolu’ da Lidyalilar tarafindan gerçeklestirildi. Dünyanin ilk büyük darphanesi Istanbul Simkeshane’ de Fatih sultan Mehmet tarafından kurulmuştur. M.Ö. 118 yilinda Çinliler deri para kullanmıştır.

İlk kagit para icadının 1690′ li yillarda ABD ve Ingiltere hükümetleri tarafindan basildigi ve dolasima çikarildigi, 1694 yilinda Ingiliz Merkez Bankasi ve diger ülke merkez bankalarinin kurulmasi ile yaygın hale gelmiştir.

Lidyalılar zamanında icat edilen para, ister madeni İster banknot olsun, İnsan hayatına damgasını vuran en önemli sembollerden biri.

Dünyadaki ilk para icat edilmeden önce, deniz kabuğundan kıymetli metallere kadar çeşitli mallar değişim aracı olarak kullanıldı. Tarihteki ilk madeni para basımı I.Ö. VII. yy’ da Anadolu’ da Lidyalılar tarafından gerçekleştirildi.

Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17. yy sonlarına rastlıyor. İlk kağıt icat para’nın 1690′ lı yıllarda ABD ve İngiltere hükümetleri tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı biliniyor. Osmanlı İmparatorluğunda ilk kağıt paralar idari, sosyal ve yasal reformların gündeme geldiği Tanzimat Döneminde tedavüle çıkarıldı. ilk Osmanlı Banknotları Abdülmecit tarafından 1840 yılında “Kaime-i Nakdıye-i Mutebere” adıyla, bugünkü dille “Para Yerine Geçen Kağıt”, bir anlamda para olmaktan çok faiz getirili borç senedi veya hazine bonosu niteliğinde düzenlendi. Matbaada basılmayan ve elle yapılan bu paraların her birine resmi mühür vurulurdu Osmanlı Yönetimi, 1842 yılından itibaren de matbaada para basmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında da 1915 yılından itibaren altın ve Alman hazine bonolarını karşılık göstererek dört yıl boyunca , yedi tertipte toplam 160 milyon liranın üzerinde banknot çıkarttı Bu banknotlar “evrak-ı nakdiye” adı altında Türkiye Cumhuriyeti’ ne intikal etti ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kağıt para bastırılma-dığından 1927 yılının sonuna kadar tedavülde kaldı.

9 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Para

 1. amk

  Teşekkürler faydalı bilgiler.. İlk para hakkında tarihteki bilgiler oldukça işime yaradı..

 2. gizli

  çok saolun. ilk para bulunduğundan bu yana, günümüzde olmazsa olmaz denilen şeylerden..
  para olmayınca hiç bişi olmuyor.

 3. Caner

  Canım Anadolum ilkler diyarıdır. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak Cem Kaya’nın Truva yayınlarından çıkan kitabı Altın Krallar Şehri Sardes isimli romanını okumanızı tavsiye ederim. Kendinizi Lidyada hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!