Dünyada bir uçağa gönderilen ilk mesaj 1916 yılında Binbaşı olan C.E.Prince tarafından gerçekleştirilmiştir.

Dünyadaki İlk Otomobil Fuarı

Dünyadaki İlk Otomobil Fuarı

Dünyadaki İlk Otomobil Fuarı

Dünyadaki ilk otomobil fuarı Fransa Otomobil Kulübü tarafından Paris şehrinde 1898 yılında yapılmıştır. Bu fuara 269 firma katılmış ve fuar oldukça büyük ilgi görmüştür.

Paris’te yapılan ilk otomobil fuarı 140 bin ziyaretçi çekmiş ve büyük ilgi görmesi ile gelecek yıllarda da bu etkinliğin gerekli olduğu izlenimini vermiştir. Fuarın ilk olmasına karşın, bu fuarda her firmanın katılımına izin verilmemiş ve bazı şartlar konulmuştur. Bu şartları sağlayan firmalar fuara katılım gerçekleştirebilmiştir. Bu şartlardan biri de katılım yapacak otomobillerin Paris ile Versailles şehirleri arasında gidip dönebilecek durumda olması şartı idi.

Paris ’de 15 Haziran 1898′de ‘‘Exposition Internationale d’Automobiles’’ adı ile Les Tuileries’in bahçesinde başlayan serüven 1913 yılında, I. Dünya Savaşı sebebi ile, tarihi sonbahara kaydırıldı. Fuar için Paris’in sonbaharını seçen organizatörler, fuarın ekim ayında yapılması konusunda anlaşmaya vardılar. Bu kadar ilgiye rağmen Renault, Peugeot gibi firmalar yılda sattıkları araç sayısı 20 civarında idi. 2. dünya savaşı sebebiyle 1939 yılı ile 1946 yılı arasında ise otomobil fuarı yapılamamıştır..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!