Dünyadaki ilk apandist ameliyatı 4 Ocak 1885 tarihinde, ABD ‘nin Iowa eyaleti Davenport kentinde, Dr. William West Grant tarafından yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Nükleer Enerji Santrali

Dünyadaki İlk Nükleer Enerji  Santrali

ilk nükleer santral

ilk nükleer santral

Dünyadaki ilk atom enerji santrali 27 Haziran 1954 tarihinde Sovyetler Birliği ‘nin Moskova kentine 88 km. uzakta Obninsk yöresinde faaliyete geçmiştir.

Dünyadaki ilk nükleer enerji  santrali, ilk kez 27 Haziran 1954 günü, Sovyetler Birliği’nde, Moskova’nın 88 kilometre uzağındaki Obninsk yöresinde kuruldu. Buradan üretilen elektrik enerjisi, endüstride ve tarımsal işletmelerde kullanıldı. Kullanılabilir kapasitesi, 5 bin KW idi.

Nükleer santraller bir kısım insan tarafından ucuz olması, düşük emisyon miktarları nedeniyle savunulurken bir kısım insanda nükleer kazaların yol açabileceği felaketler ve nükleer atıkların negatif etkileri üzerinde durmaktadırlar.

Nükleer santrallerde füzyon sonucu parçalanması için uranyum elementi seçilir. Çünkü uranyum elementi doğal füzyona çok yavaş girer.

Uranyum elementi dünya oluştuğundan beri doğada bulunan bir elementtir. Uranyum-238 çok uzun bir yarı ömre sahiptir. Uranyum-238′ in yarı ömrü yaklaşık 4.5 milyar yıldır. Bu yüzden yeryüzünde hala büyük miktarlarda bulunabilmektedir. U-238 dünyadaki uranyum rezervlerinin %99′ unu oluşturur. U-238 yaşam süresi boyunca daha stabil bir izotop olabilmek için birçok bozunmaya uğrar.

1934’ten başlayarak Avrupa’nın bir çok laboratuvarında sürdürülen araştırmalar sonucunda, 1938’de Alman bilim adamları Hahn ve Strassmann parçalanma tepkimesini buldular. Bu yeni olayı Fransa’da, Halban, Joliot-Curie, Kowarski, F. Perrin ekibi, İngiltere’de Frisch, ABD’de Fermi inceledi. 1939’da Fransız ekibi, parçalanma sırasında nötronların dağıldığını ve bunların sayısının zincirleme bir tepkimeyi sürdürmek için yeterli olduğunu gösterdi. Bu ekip böyle bir tepkimeyi, bir ağır su ve uranyum bütünü içinde gerçekleştirmek üzere planlar hazırladı.

Savaşlar Fransa’daki araştırmaları durdururken, önce Ingiltere, dah sonra ABD ve Kanada’dakileri hızlandırdı. Araştırmalar daha çok atom silahları gerçekleştirme yönünde gelişti ve 16 Temmuz 1945’te ABD deki Yeni Meksika eyaletinde ilk nükleer patlama ve 1945 Ağustosunda Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombası ile sonuçlandı. İlk Nükleer reaktörü O zamanlar atom pili deniyordu.  Fermi ekibi 2 Aralık 1942’de Chicago’da gerçekleştirdi. Bu, bir grafit ve uranyum istifinden oluşuyordu, parçalanmayla ilk elektrik enerjisi üretimi, 1951’de ABD’de Arco’da oldu ve 1954’de Ruslar Obninsk’de 5000 KW’lık küçük bir santral çalıştırmaya başladı.

Atom enerjisi ile elektrik üretilmesine sizlerin yorumları ne olur bilmeyiz ama nükleer enerji bu şekilde dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!