Dünyada aya ilk ayak basan insan Neil Armstrong 1969 yılında tarihe geçmiştir.

Dünyadaki İlk Mum

Dünyadaki ilk mum

Dünyadaki ilk mumDünyadaki ilk mum MS. ilk yüzyılda hayvansal yağlar arasına pamuk sokularak oluşturulmuştur. İlk mum Mısır ve Girit’te bulunmuştur ve tarihi kazılarda bulunan 5000 yıllık şamdanlar ile karşılaşılmıştır. Buradan yola çıkarak mum, Antik Çağ ’ın ilk buluşlarındandır.

Dünyadaki İlk Mum Nasıl İmal Edildi?

Mumların imalatı oldukça maliyetli olduğundan herkes tarafından kullanılamıyordu. Ortaçağ ‘da Avrupa‘da mumlar “donyağı” ile imal ediliyordu. 1292 yılındaki vergi verilere göre; Fransa ‘nın Paris şehrinde 71 adet mum yapımcısı bulunmaktaydı. bu bilgiye 1292 yılına ait bir vergi evrağında ulaşılmıştır. 17. Yy.‘a kadar mum imalatında bir gelişme olmamıştır.

İlk Mum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fransız bilim adamı Sieur Le Brez ‘in mumları kalıba dökerek üretmiş ve mumların imalatını kolay bir hale getirmiştir. Bu da mumların daha yaygın kullanılmasına vesile olmuştur. 1800 ′lü yıllarda Fransız kimyacı Michel Eugène Chevreul, yağdaki gliserinden yağ asidini ayırmış ve daha kaliteli mumların yapımında kullanılan stearik asidi üretmiştir.

mum icadı

İlk parafin mumları 1850 yılında İskoçya ‘da James Young isimli kimyager tarafından icat edilmiştir.

Mum, parafin, donyağı ya da bunlara benzer, yavaş yanan bir maddenin, genellikle pamuktan yapılan bir fitilin üzerine döküldükten sonra katılaştırılması yöntemiyle hazırlanan, genellikle silindir biçimindeki ışık kaynağıdır. Vikipedi

 

mum nasıl bulundu

Günümüzde üretilen mumlar çeşitli ebatta ve geometride seri şekilde üretilmektedir. Dekoratif olarak satılan mumlar, kokulu ve kokusuz olarak seçenek olarak sunulmaktadır. Elektriğin icadından sonra mumlar daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

12 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Mum

  1. anonim

    çok saolun ya acaip bi biçimde yardımcı oldunuz hatta beni lümden kurtardınız çok tşkürler 😀

  2. iriz

    ilk mumun nasıl yapıldığını çok güzel anlatıyor bu site bundan sonra araştırma ödevlerimi bu siteden araştıracağım

  3. Zeynep

    Çok iyi ama çok sıkıcı daha eğlenceli yapa bilirsiniz iyi 萨伊利润

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!