Dünyadaki ilk çocuk bayramı 23 Nisan 1920 tarihinde Atatürk tarafından ilan edilmiş ve Türkiye ‘de Anadolu ‘nun her bir köşesinde kutlanmıştır.

Dünyadaki İlk Metro

Dünyadaki İlk Metro

Dünyadaki İlk Metro

Dünyadaki İlk Metro

Dünyadaki ilk metro 1860 yılı Ocak ayında Londra Euston Square ‘de yapımına başlanmıiş, 10 Ocak 1863 tarihinde saat sabah 06.00 saatinde ilk hizmetini yapmıştır. Günümüzde de bildiğiniz üzere İngiltere ‘de metro, ulaşım ağının büyük bölümünü Londra ‘da oluşturmaktadır.

Bir metro yapmak fikri ilk kez 1846 yılında Charles Pearson tarafından düşünülmüştür. North Metropolitan Railway Co. şirketi metro fikrini hayata geçirmek için 1853 yılında kurulmuştur. Ancak mali konudaki sıkıntılar oldukça fazla yaşanmıştır ve bunun beraberinde oldukça zaman kaybedilmiştir. İlk metro hattı 10 Ocak 1863 tarihinde 06.00 ‘da 4 mil uzunluğunda ilk seferin yapılması ile hayata geçti. Toplam 7 istasyonun bulunduğu dünyanın ilk metro hattı Farrington Street ile Paddington arasında faaliyet vermekteydi. Toplam ulaşım süresi 33 dakika sürmekteydi. Yolcu gaz lambaları yardımı ile aydınlatılmaktaydı.

Daily Telegraph gazetesi bilgilerine göre; “Birinci mevki vagonlarda ışık o kadar denli güçlüydü ki, insanlar gazetelerini çıkarıp rahatlıkla okuyabiliyorlardı.”

Dünyanın ilk metrosu çalıştığı ilk gün, 15 ‘er dakika aralıklar ile 4 vagonluk altı katar, karşılıklı olarak 120 adet sefer yapmıştır. Toplamda 30,000 yolcu taşınmıştır.

Dünyanın 2. ve en kısa metrosu ise 17 Ocak 1875 tarihinde İstanbul ‘da, Karaköy ile Beyoğlu arasında hayata geçmiştir. Türkiye ‘nin ilk metrosu olan bu metro, açılan tünel ve bu metro fikri, ilk defa Fransız bir mühendis olan Eugene Henri Gavand ile oluşmuştur. Günümüzde ise halen faaliyet vermektedir ve oldukça turist çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!