Dünyadaki İlk Makas

09 Mart 2013

Dünyadaki İlk Makas

ilk makas

ilk makas

Dünyadaki ilk makas milattan önce 1000 yıllarında aynı anda birkaç farklı yerde kullanıldığına dair ipuçları arkeologlar tarafından tespit edilmiştir. Ancak son çalışmalarda milattan önce 1500 yıllarında Mısır ‘da kullanıldığına dair bazı bilgiler de yer almaktadır.

Modern çapraz kanatlı makas, antik Roma döneminde icat edilmiştir. Dünyadaki ilk makasın icadı ile giysi yapımcıları ve berberler tarafından kullanılmıştır. Bugün kullandığımız makas şeklinin patenti, 1893 yılında Louis Austin tarafından Washington’da alınmıştır.

Makas birbirine bakan yüzeyleri sertleştirilmiş çelikten yapılmış kesici el aleti. Makaslar çeşitli nesnelerin kesiminde kullanılırlar. İlk makas, kesici ağızları bir yay yardımıyla açılan maşaları andırıyordu. Günümüzün makasları ise daha rahat ve kolay kullanımı sağlayan eksen ve kaldıraç ilkesine göre çalışmaktadır.

Makasın icadı tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmese de, İskender’ in Mısır’ ı fethiyle gelişen güzel sanatlarda üstünlük sembolü olarak kullanıldığı biliniyor.

İlginizi Çekebilecek İlkler :Yorumlar

Bir yorum yapılmış. “Dünyadaki İlk Makas”
  1. BARAN dedi ki:

    süpersiniz… <3

Yorum Yazınız