Dünyada aya ilk ayak basan insan Neil Armstrong 1969 yılında tarihe geçmiştir.

Dünyadaki İlk Makas

ilk makas

Dünyadaki ilk makasİlk makas milattan önce 1000 yıllarında aynı anda birkaç farklı yerde kullanıldığına dair ipuçları arkeologlar tarafından tespit edilmiştir. Ancak son çalışmalarda milattan önce 1500 yıllarında Mısır ‘da kullanıldığına dair bazı bilgiler de yer almaktadır.

Dünyadaki İlk Makas

Modern çapraz kanatlı makas, antik Roma döneminde icat edilmiştir. ilk makasın icadı ile giysi yapımcıları ve berberler tarafından kullanılmıştır. Bugün kullandığımız makas şeklinin patenti, 1893 yılında Louis Austin tarafından Washington’da alınmıştır.

Makas birbirine bakan yüzeyleri sertleştirilmiş çelikten yapılmış kesici el aleti. Makaslar çeşitli nesnelerin kesiminde kullanılırlar. İlk makas, kesici ağızları bir yay yardımıyla açılan maşaları andırıyordu. Günümüzün makasları ise daha rahat ve kolay kullanımı sağlayan eksen ve kaldıraç ilkesine göre çalışmaktadır.

Makasın icadı tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmese de, İskender’ in Mısır’ ı fethiyle gelişen güzel sanatlarda üstünlük sembolü olarak kullanıldığı biliniyor.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Makas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!