Dünyadaki ilk alışveriş merkezi (avm) Türkiye’de İstanbul’da Kapalı Çarşı ismi ile 550 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir.

Dünyadaki İlk Lokal Anestezi

ilk lokal anestezi

Dünyadaki ilk lokal anestezi

İlk lokal anestezi uygulaması Viyana ‘da Alman Hastanesi doktorlarından Karl Koller tarafından bulunmuştur. Dünyadaki ilk lokal anestezi bir göz hastasının ameliyatında kullanılmıştır. Dünyadaki ilk anestezi ise 30 Mart 1942 tarihinde ABD ‘de Dr. Crwford Long tarafından James Venable isimli öğrenciye uygulanmıştır.

Ancak diğer yandan tarihe bakacak olursak; M.Ö. 2250 yıllarına ait olan çamur tabletlerden diş ağrısı tedavisinde “banotu” ile hazırlanan ilaçtan yararlanıldığı anlaşılmaktadır. Lokal anestezide ilk olarak kabul edilebilir.

Kokainin ağrı kesici etkisi, ilk kez Viyana’daki Alman Hastanesi doktorlarından Karl Koller tarafından bulundu. Koller, Sigmund Freud ile birlikte, kokainin morfin bağımlılığına karşı tedavi edici etkilerini araştırıyordu. Kokain, anestetik olarak ilk kez, Josef Brettauer tarafından Heidelberg Kliniği’nde bir göz hastasının ameliyatı sırasında kullanıldı. Dr. Brettauer, kokainin bu konudaki yararlarını, 15 Eylül 1884’te Heidelberg’de yapılan Oftalmoloji Kongresi sırasında Dr. Koller’den öğrenmişti. Enjeksiyon yoluyla lokal anestezi ya da sinirsel bölge anestezisi, 1885 yılında Baltimore’daki John Hopkins Üniversitesi doktorlarından William Halstead tarafından takdim edildi.

Günümüzde ise birçok tıp operasyonunda lokal anestezi kullanılmakta ve teknoloji ile yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!