Dünyada insanlar tarafından kullanılan ilk metaller M.Ö. 4000 yıllarında altın ve bakır olmuştur.

Dünyadaki İlk Kristal Müze

Dünyanın İlk Kristal Müzesi

ilk kristal müze

ilk kristal müze

Dünyanın ilk kristal müze ‘si “Kristanbul” ve “Zafer Müzesi” isimleri ile İstanbul ‘da 2011 yılında butik iki müze olarak yer almaktadır.

KristaGraf” isimli şirketin katkıları ile yapılmış olan bu müze, dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler çekiyor. Dünyanın ilk kristal müzesi olmakla birlikte, tek kristal müze olma özelliğine sahiptir. Kristal müzede toplam 16 adet tarihi eser, lazer teknolojisi ile işlenmiş şekilde, farklı renkler ile sergilenmekte olup, büyük ilgi çekmektedir.

KristaGraf şirketi birkaç yıldır İstanbul ‘da Taksim ‘de çeşitli hediyelik eşya ve anahtarlık şeklinde yapmış olduğu kristal işlemeleri müşterilerine sunmaktadır. Dünyadaki ilk kristal müze için de katkılar sağlamıştır. Eserlerde en çok Sultanahmet Camii ‘nde zorlanılmış ve toplamda 4 ay süren çalışmalar sonucunda çalışmalar tamamlanmıştır. Her eser ayrı ayrı 8 farklı cepheden fotoğraflanarak işlemelerde örnek alınmıştır. Sergide eserler 8 farklı led ışıklandırma sistemi ile sergilenmektedir. Bu eserlerin bir diğer özelliği ise dünyada sergilenen en büyük kristal camlar ile oluşturulmuş olmasıdır.

Kristal İstanbul’daki kristalleri hazırlayan Murat Ereli şu şekilde bir demeç vermiştir:

İlk önce ürün modelleniyor ve daha sonra bunlar nokta bulutuna çevriliyor. Normalde bu bir insan yüzü için iki yüz bin ayrı nokta demektir. Ancak bu tarihi modellerin her birinde 7 ila 10 milyon nokta var. Her noktanın bir koordinat değeri var. Ayrıca koordinat değerleri de iki türlüdür. Birincisi lazer ışınlarının cam içerisine vuruş şiddetini, ikincisi de mesafeyi belirliyor. Böylece lazer teknolojisi ile mikro düzeyde patlamalar meydana getirerek modeli camın içine tek tek işliyoruz. Yani kristal camın içine işlenen 10 milyon nokta 10 milyon lazer vuruşu anlamına geliyor. Bunlar birleştirildiğinde de ürün ortaya çıkıyor.

Müzede bulunan 16 adet eser arasında; Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Köprüsü başlıca yer almaktadır. Miniatürk ‘te bulunan ilk kristal müze dışında bir de “Zafer Müzesi” yer almaktadır.

Zafer Müzesi ‘nde Kurtuluş Savaşı ile ilgili verilmiş olan mücadeleler ile ilgili olarak üç boyutlu ortamda kristallere işlenmiş durumdadır. Bu sayede savaşta verilmiş mücadele üç boyutlu ortamda gözler önünde sergilenmektedir. Sergilenen eserler; Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü olarak toplam 16 adettir.

Dünyadaki ilk kristal müze özelliğinde olan bu iki müze Kristal İstanbul ve Zafer Müzesi, Miniatürk ‘te her gün ziyaretçilere açık olarak sergilenmektedir.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Kristal Müze

  1. kristal

    kristal müze fikri gerçekten hoş. taksimde yerleri şişliye giden yol üzerinde sol tarafta kalıyor. hoş hediyelik eşyalar hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!